REKLAMA

Rheinmetall dostarczy Bundeswehrze kolejne 1000 ciężarówek w ramach realizacji zamówienia o wartości prawie 400 milionów EUR

Pod koniec grudnia 2019 roku niemiecka Bundeswehra zamówiła w koncernie Rheinmetall – RMMV tysiąc samochodów logistycznych – wsparcia logistycznego o wartości 382 mln EUR, wliczając w tę sumę podatek od wartości dodanej (VAT). Zamówienie to stanowi trzecią transzę, wynikającą z realizacji umowy ramowej, podpisanej w lipcu 2017 roku i docelowo obejmującej przekazanie ponad 2200 nowoczesnych ciężarówek wojskowych.

Bundeswehra nabywa je w ramach projektu „Niechronione pojazdy transportowe”. Z tysiąca właśnie zamówionych egzemplarzy 675 w wariacie 2-osiowym cechuje się ładownością taktyczną 5000 kg, a pozostałe 325 są 4-osiowe, o ładowności taktycznej 15000 kg. Wszystkie one powstają w oparciu o praktycznie tę samą bazę kluczowych modułów konstującej zmodyfikowane cywilne terenowe pstrukcyjnych i należą do hybrydowej – cywilno-militarnej rodziny HX, wykorzyodwozia oraz militarne kabiny. Od stycznia 2020 roku auta te będą budowane – montowane w austriackiej fabryce Rheinmetall MAN Military Vehicles GmbH (RMMV) w Wiedniu, przy czym większość głównych podzespołów do nich, takich jak silniki, osie, przekładnie i inne elementy, jest produkowana w Niemczech. Ta dostawa zostanie ukończona do końca bieżącego roku.
Modele terenowe z linii HX wyróżniają się wysoką wytrzymałością oraz wysoką mobilnością taktyczną – dzielnością terenową oraz zachowują podstawową konfigurację wojskową. Posłużą one do wspierania misji Wspólnej Grupy Zadaniowej Wysokiej Gotowości – Very High Readiness (VJTF) 2023 Bundeswehry.
Przyznana w dniu 5 lipca 2017 roku przez Federalny Urząd ds. Sprzętu, Technologii Informacyjnych i Wsparcia Serwisowego (BAAINBw) Bundeswehry umowa ramowa obowiązuje przez okres siedmiu lat i obejmuje ogółem zakup 2271 samochodów z serii HX RMMV. Pierwszym krokiem w jej wykonaniu było zamówienie dotyczące 558 sztuk. Kolejne dwa zamówienia ogłoszono w 2019 roku – najpierw w maju na 252 sztuki, potem w listopadzie na 60 sztuk.
Rheinmetall – RMMV, uwzględniając dwa nowoczesne imperatywy sił zbrojnych w postaci mobilności i bezpieczeństwa, aktualnie odgrywa kluczową rolę w projekcie modernizacji floty ciężarówek Bundeswehry, docelowo obejmującym tysiące pojazdów. Szczególnie, że w przypadku operacji wielonarodowych globalna obecność struktur RMMV – MAN zabezpiecza znaczne korzyści w zakresie interoperacyjności i logistyki. Do obecnych krajów użytkowników tego taboru należą między innymi Wielka Brytania, Australia, Nowa Zelandia, Dania i Węgry. Norwegia i Szwecja złożyły zaś w Rheinmetall znaczące zamówienia na te ciężarówki.

REKLAMA

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA