[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘ


OCEŃ
5.0

Rheinmetall rozpoczyna dostawy ciężarówek do Bundeswehry - pierwsze pojazdy oficjalnie przekazanych podczas ceremonii w Monachium

W dniu 5 listopada odbyła się w Monachium uroczystość oficjalnego przekazania do Bundeswehry 20 fabrycznie nowych wojskowych ciężarówek. Wydarzenie to oznacza początek nowego rozdziału w historii logistyki niemieckiej armii. Jej flota będzie bowiem stopniowo powiększana o łącznie 2271 nowych aut, systematycznie zastępujących sprawdzone, ale starzejące się odmiany z rodziny Kat I mil gl.

Fot. Producent

W symbolicznym przekazaniu kluczy w Forum MAN w Monachium uczestniczyli przedstawiciele Federalnego Urzędu ds. Wyposażenia Bundeswehry, Technologii Informatycznych i Wsparcia w trakcie służby (BAAINBw, tj. Niemieckiego organu zamówień publicznych) oraz przyszłego użytkownika, czyli niemieckich sił zbrojnych. W imieniu klienta symboliczny klucz przejął Rainer Krug – szef działu wsparcia lądowego BAAINBw, który następnie natychmiast przekazał go Bundeswehrze, reprezentowanej przez generała majora Stefana Linusa Fix z dowództwa połączonych służb wsparcia (Joint Support Services Command) i pułkownika Ralfa Alberta Nau z dowództwa wojska niemieckiego.
Latem 2017 roku BAAINBw zawarł z Rheinmetall MAN Military Vehicles umowę ramową na dostawę do Bundeswehry ciężarówek z rodziny HX2 o łącznej wartości 900 milionów EUR. Pierwszym krokiem była realizacja zamówienia na 558 egzemplarzy, obejmującego także dostawę specjalnych narzędzi i wsparcie szkoleniowe.
W języku Bundeswehry i BAAINBw projekt ten jest znany jako "UTF (Ungeschützte Transportfahrzeuge) mil gl in den Zuladungsklassen 5t und 15t", co oznacza "nieopancerzone - niezabezpieczone pojazdy transportowe, wojskowe/terenowe klasy ładowności 5 t i 15 t". Przy czym bazowo te warianty w układach napędowych 6x6 i 8x8 są obecnie wyposażone w standardowe, nieopancerzone kabiny. Jednak ich wzmocnione podwozia zaprojektowano tak, aby umożliwić późniejsze bezproblemowe zastąpienie tej kabiny jej integralnie opancerzonym odpowiednikiem, pochodzącym od Rheinmetalla. W rezultacie te "niezabezpieczone pojazdy" w dowolnym momencie mogą zostać przekształcone w wydania dobrze chronione balistycznie i przeciwminowo, pomimo dodatkowego ciężaru nadal cechujące się taką samą zwrotnością i elastycznością eksploatacyjną, jednocześnie zapewniając swoim załogom właściwą osłonę, niezbędną podczas działania szczególnie na symetrycznym polu walki.

REKLAMA

Odbierając te kompletacyjnie hybrydowe – cywilno-militarne modele pochodzące z serii MAN RMMV HX 2 Bundeswehra dołącza do grona użytkowników tych środków transportu kołowego. W ostatnich latach zamówiły i odebrały je mianowicie również Wielka Brytania, Australia i Nowa Zelandia, które otrzymały porównywalne pojazdy RMMV, podobnie jak Norwegia i Szwecja.
Wersje specjalnie opracowane dla użytkowników wojskowych i należące do linii HX2 są systematycznie doskonalone od samego momentu ich wprowadzenia na rynek. Inżynierowie ds. rozwoju RMMV konsekwentnie usprawniają koncepcję tego typoszeregu, co przekłada się na znaczne korzyści w zakresie dostaw części zamiennych, szkoleń i interoperacyjności. Tym bardziej, że zapewnienie maksymalnej mobilności i potwierdzonej wydajności w trudnych warunkach stanowiło jeden z kluczowych, postawionych tu celów projektowych.
Produkcja samochodów dla Bundeswehry już trwa. W 2018 – pierwszym roku dostaw, Rheinmetall przekroczy docelową liczbę 90 sztuk. W obecnej sytuacji 110 ciężarówek UTF będzie bowiem gotowych do dostawy w tym roku.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij