REKLAMA

Rosenbauer CFT – Korzyści są na pierwszym planie Cz.2

Od czasu prezentacji koncepcyjnego pojazdu strażackiego (Concept Fire Truck – CFT) jesienią 2016 roku wiele straży pożarnych i ekspertów przeciwpożarowych było w stanie dowiedzieć się o specjalnych funkcjach i ergonomicznych zaletach tego modelu. Okazuje się, że niektóre trendy w gaszeniu pożarów, dla których CFT powinien oferować rozwiązania, wydają się szczególnie ważne. Kluczowe priorytety to zdrowie i bezpieczeństwo, a następnie trend nowej ekologii, megatrend mobilności oraz dalszy postęp urbanizacji, który spotęgował kryzys klimatyczny.

Producent

Ergonomia CFT

Oprócz obciążenia i zmęczenia fizycznego stres psychiczny służb ratowniczych staje się coraz ważniejszym czynnikiem negatywnie oddziałującym na skuteczne i efektywne wykonywanie powierzonych zadań. Ze względu na dużą pojemność baterii w przypadku CFT da się przez długi czas pracować wyłącznie przy wykorzystaniu energii elektrycznej – czysto elektrycznie w miejscu prowadzenia akcji. Energia do oświetlenia i pracy różnorakich urządzeń pomocniczych jest dostępna przez wiele godzin, co ważne bez hałasu i emisji zanieczyszczeń. Ponadto emulacja sieci przy podłączonym obciążeniu 18 kW pozwala zaoszczędzić na zakupie agregatu prądotwórczego, czyli oznacza, ze taki agregat przestaje być potrzebny.

REKLAMA

Możliwości cyfrowe

Spożytkowanie pojazdu jako bezpiecznego punktu dostępowego WLAN umożliwia monitorowanie działania i funkcji za pomocą tabletu też poza tym pojazdem. Jednocześnie integracja systemu zarządzania wdrożeniem EMEREC pozwala na wyświetlanie wszelkich istotnych informacji w aucie oraz wyszukiwanie ich za pomocą tabletu wdrożeniowego. Oprócz klasycznych informacji o stanie (zawartość zbiornika, zawartość piany, ciśnienie pracy pompy itp.) informacje mogą znajdować się w różnych bazach danych (informacje o hydrancie, dane chemiczne, dane samochodu i budynku itp.) i są dostępne w czasie rzeczywistym. Skutkuje to wysoce wydajnym sposobem pracy, oznaczającym, że przykładowo operator może tymczasowo odsunąć się od pojazdu, aby pomóc towarzyszom. Przy tym proste i intuicyjne koncepcje obsługi zapewniają, że nie ma nadmiernego obciążenia i łatwo zachować kontrolę. W efekcie nawet przedstawiciele tych pokoleń, które jeszcze nie dorastały z możliwościami świata cyfrowego – digitalizacji i cyfryzacji, mogą spokojnie skoncentrować się na właściwych decyzjach operacyjnych. Tym samym filozofia działania okazuje się nie tylko atrakcyjna i przemyślana, ale i reprezentuje najnowszy poziom technologiczny. Tak jak oczekują pokolenia Y i Z. W końcu na tym jeszcze polega ten entuzjazm dla straży pożarnej, który jest napędzany postępem technologicznym i wobec tego powinien nadal motywować wiele młodych talentów do podjęcia tej trudnej i ekscytującej pracy!

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA