Rosenbauer MT

MT Industrial – wraz z MT Municipal, MT Airport i MT Forest – klasyfikacyjnie należy do serii MT. Modułowa konstrukcja i elastyczne możliwości łączenia serii Modular Technology (w skrócie MT) umożliwiają tak unikatowe konfiguracje pojazdów, że można je również specjalnie dopasować do użytku przez zakładowe straże pożarne w sektorze przemysłowym. Ale co musi być w stanie zrobić pojazd MT używany w środowisku przemysłowym?

Rosenbauer MT Producent

Największymi wyzwaniami pożarów w zakładach przemysłowych są nie tylko substancje i materiały, które mogą się zapalić, ale także często duże ilości właśnie tych substancji. W przypadku wielu z tych płynów, substancji i materiałów gaszenie wodą lub konwencjonalną mieszanką wodno-pianową nie wystarcza i konieczne staje się zastosowanie specjalnie dostosowanych mieszanek pianotwórczych oraz precyzyjnie dobranych proporcji dozowania piany.

Czy to w przemyśle chemicznym, przetwórstwie ropy naftowej, przemyśle farmaceutycznym, czy w innych zakładach przemysłowych, surowce i produkty końcowe są zawsze produkowane i przechowywane w dużych ilościach. Prowadzi to zazwyczaj do tego, że pożary są większe, a przede wszystkim trwają dłużej. W rezultacie przemysłowe pojazdy gaśnicze muszą z jednej strony wytrzymywać nieprzerwaną pracę przez wiele godzin, a może nawet dni, a z drugiej być projektowane na duże natężenia przepływu środka gaśniczego oraz szerokie zakresy jego stosowania. Ponieważ pojemności zbiorników aut strażackich są ograniczone, często do obsługi lub zasilania tych pojazdów są wykorzystywane stacjonarne sieci hydrantowe, które również są odpowiednio wymiarowane.

Wszystkie te informacje są niezbędne, aby Rosenbauer optymalnie zaprojektował przemysłowy samochód przeciwpożarowy, a także wpływają na konstrukcję tej ciężarówki. Wydajność autopompy pożarowej określa z jednej strony wielkość możliwych płonących przedmiotów, z drugiej niezbędna ilość środka gaśniczego. W przypadku MT Industrial, z normalną pompą ciśnieniową N130 możliwe są wydajności 13 000 l/min w trybie pobierania ze zbiornika i do 20 000 l/min w trybie zasilania z sieci hydrantowej. Jeśli jest używana sieć hydrantowa, do dozowania środka pianotwórczego należy zastosować system jego ciśnieniowego dozowania, który jest określony zgodnie z natężeniem przepływu. W tym systemie musi być wtedy możliwe ustawienie zwykłych proporcji dozowania piany dla użytej mieszanki pianowej i materiału palnego. W przemysłowych pojazdach gaśniczych często znajdują się też dwa różne systemy dozowania środka pianotwórczego, aby móc bardziej elastycznie reagować na pożar. W przypadku korzystania z sieci hydrantowej zbiornik na wodę w aucie strażackim często bywa całkowicie pominięty, a do dozowania transportowana jest tylko mieszanka środka pianotwórczego. W celu wprowadzenia i wyprowadzenia dużych ilości środka gaśniczego z pojazdu należy odpowiednio określić wloty i wyloty agregatu pompowego. Aby zapewnić gaszenie pożaru z wystarczającej lub bezpiecznej odległości, środek gaśniczy jest zwykle aplikowany za pomocą potężnych działek o wydajności do 13 000 l/min i zasięgu rzutu do 130 m. Można je obsługiwać zdalnie za pomocą pilota kontroli, aby załoga ratownicza nie musiała przebywać na dachu pojazdu przez wiele godzin lub dni. Tutaj MT Industrial umożliwia indywidualną, ale ustandaryzowaną realizację tych trudnych wymagań do zastosowań przemysłowych i może być obsługiwany jak każdy inny pojazd Rosenbauera dzięki intuicyjnemu sterowaniu zapewnianemu przez system sterowania Rosenbauer Logic.

Pojazd na zdjęciu bazuje na podwoziu Scania R650 8x4. Napędza je silnik DC16 118 Euro 6 SCR o mocy maksymalnej 478 kW/650 KM, współpracujący ze zautomatyzowaną skrzynią Opticruise GRSO925. Kabina jest krótka, 2-osobowa, z miejscami w układzie 1+1. Pojemność zbiornika na wodę określono na 15000 litrów, zbiornika na środki pianotwórcze na 3000 litrów. Autopompa to typ N130 o wydajności 13000 l/min. W skład wyposażenia wchodzą jeszcze m.in. system dozowania środka pianotwórczego Foamatic E600 oraz działko wodno-pianowe RM130 C.

Główne wymiary tego pojazdu wynoszą 12000 x 2500 x 3900 mm (długość x szerokość x wysokość), a dopuszczalna masa całkowita 44000 kg.

REKLAMA