REKLAMA

Rosenbauer dostarczy 20 drabin obrotowych dla państwowej straży pożarnej w Polsce

Rosenbauer dostarczy samochodowe mechaniczne drabiny ratunkowe zgodne z EN 14043 o wysokości ratunkowej 30 lub 40 m. Te obrotowe drabiny cechują się technologią XS, oświetleniem LED i licznymi automatycznymi funkcjami. Już w tym roku będą używane przez straż pożarną w całej Polsce.

Na początku marca Państwowa Straż Pożarna Polski (PSP) zamówiła 20 drabin ratowniczych Rosenbauer, które zostaną wyprodukowane i dostarczone w tym roku. Będą to obrotowe drabiny samochodowe: siedem typu L32A-XS 3.0 oraz trzynaście drabin typu L42A-XS 3.0. Zamówienie to jest współfinansowane przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności, a pojazdy będą stacjonować w jednostkach straży pożarnej w 14 z 16 województw, czyli de facto będą rozdysponowane praktycznie na terenie całego kraju.

Nowoczesne

Jako kompletny zestaw drabiny obrotowe Rosenbauer z technologią XS są obecnie jednym z najlepszych rozwiązań ratownictwa na rynku, a dzięki specjalnej przegubowej technologii można je ustawiać w bardzo ciasnych przestrzeniach. Egzemplarze dla Polski powstaną na dwuosiowych podwoziach MAN o dopuszczalnej masie całkowitej 15500 lub 18000 kg. Otrzymają pięć malowanych proszkowo wysuwanych przęseł, zrobionych z drobnoziarnistej, wytrzymałej stali, obracanych w pełni automatycznie (magistrala CAN). Są też zaopatrzone w modułowy koszt ratowniczy, pełen zestaw przewodów oraz podium z przemyślanymi skrytkami o dużej pojemności na dodatkowe wyposażenie. Boczne podpory stabilizujące o szerokości podparcia do 4,85 m zapewniają zaś bezpieczne ustawienie.

REKLAMA

Wielofunkcyjne miejsca pracy

Kosze ratunkowe zawierają wielofunkcyjne stacje robocze z przyłączami elektrycznymi i wodnymi oraz zdejmowane, zdalnie sterowane działko wodno-pianowe RM15 o wydajności do 2000 l/min do natychmiastowego ataku na płomienie. Kosze te oferują miejsce dla pięciu osób i mają ładowność 500 kg, z kolei ich wysokość robocza równa się 32 lub 42 metry.
Poza tym wszystkie drabiny mają zamontowane pełne oświetlenie wykonane jako diody LED, od przednich kierunkowskazów poprzez oświetlenie otoczenia, po wysoko wydajne reflektory na dolnej drabinie. Ponadto obsługę urządzeń ułatwiają liczne automatyczne funkcje, takie jak automatyczne przywracanie zestawu drabiny do pozycji transportowej lub przechodzenie do pozycji transportowej (docelowy system pamięci) kilka razy za naciśnięciem przycisku.

Polska straż pożarna

Państwowa straż pożarna stanowi serce polskiej ochrony przeciwpożarowej. Ma 500 jednostek operacyjnych w całym kraju i zatrudnia ponad 30 000 profesjonalnych strażaków. Sieć jest tak skuteczna, że w ponad 90% wszystkich przypadków operacji straż pożarna przybywa na miejsce w ciągu 15 minut. Przy tym PSP ściśle współpracuje z około 15 700 ochotniczymi jednostkami straży pożarnej oraz z działającymi w kraju lotniskowymi i zakładowymi jednostkami straży pożarnej. Każdego dnia w Polsce dyżuruje co najmniej 5 100 zawodowych strażaków z około 5 200 pojazdów oraz liczni strażacy ochotnicy z około 10 000 pojazdów.

Rosenbauer Polska

Rosenbauer działa w Polsce od ponad 30 lat, a w kwietniu 2018 roku założył własną spółkę zależną ds. sprzedaży i usług. Rosenbauer Polska z siedzibą w Łomiankach, około 16 km od Warszawy, oferuje u nas całą gamę produktów Rosenbauer i odpowiada za wszystkie programy serwisowe. Szczególnie, że przy rocznym wolumenie zakupów wynoszącym od 400 do 500 samochodów, Polska jest największym jednolitym rynkiem dla straży pożarnej w Europie Wschodniej. Rosenbauer szacuje, że wartość sprzedawanego sprzętu wynosi co najmniej 100 do 150 milionów euro rocznie.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA