Rosenbauer prezentuje koparki przeciwpożarowe CSM do walki z pożarami lasów Cz.2

Rozszerzenie portfolio produktów o pochodzące ze słowackiej firmy CSM propozycje do gaszenia pożarów i reagowania na katastrofy. Redukująca zapotrzebowanie na wodę technologia gaśnicza oszczędza zasoby i środowisko. Wielofunkcyjne urządzenie z niezależnym zawieszeniem i napędem na wszystkie koła oraz bogatymi akcesoriami. Sterowanie pracą pojazdu może się również odbywać z kabiny koparki

Rosenbauer Producent

Innowacyjny system sterowania

Koparka straży pożarnej została posadowiona na terenowym podwoziu Tatra w wariantach 3-osiowym 6x6 i 4-osiowym 8x8 o prześwicie 400 mm i możliwości brodzenia do 1 200 mm. Na życzenie można zastosować specjalne podwozia innych producentów (MAN, Mercedes Benz, Iveco, Rheinmetall ...). W pojazdach z napędem 6x6 wszystkie funkcje koparki mogą być sterowane z kabiny kierowcy, w tym proste polecenia jazdy, takie jak "powoli do przodu, skręć i podeprzyj pojazd" z kabiny koparki.

REKLAMA

Oszczędzająca wodę technologia gaśnicza

Podwozie 8x8 ma dodatkowe pomieszczenie sprzętowe, w którym można umieścić kompletny system gaśniczy do gaszenia pożaru lasu wraz ze zbiornikiem na wodę o pojemności 500 l. Na przykład Rosenbauer UHPS (Ultra High Pressure System), za pomocą którego można wytwarzać mgłę wodną z małymi cząsteczkami wody lub mieszaninę wody/środka spieniającego, a bardzo dobry efekt gaśniczy da się osiągnąć nawet przy niewielkiej ilości środka gaśniczego. Ze względu na wysoką energię kinetyczną strumień wody (100 barów) wnika szczególnie głęboko w źródło ognia, co okazuje się szczególnie potrzebne przy gaszeniu lasów, traw czy innej roślinności. Poza tym nawet niewielkie ilości dodanego środka pianotwórczego znacznie poprawiają efekt gaśniczy, ponieważ zmniejsza to napięcie powierzchniowe wody i pozwala jej jeszcze lepiej wnikać w zarzewie ognia. Co więcej, w sytuacji zastosowania układu CAFS węże ciśnieniowe są znacznie lżejsze niż konwencjonalne węże pożarnicze i znacznie łatwiejsze w obsłudze w trudnym terenie. Na życzenie pojazd może być wyposażony w specjalne systemy samoobrony kabiny i kół.

Już dostępna

Koparka straży pożarnej została opracowana wspólnie z firmą mechaniczną CSM Industry na bazie sprawdzonej koparki wielofunkcyjnej UDS. Produkcja odbywa się u słowackiego partnera, a Rosenbauer przejmuje sprzedaż na całym świecie. Zamówienia są obecnie przyjmowane.

O CSM Industry

CSM Industry to firma zajmująca się inżynierią mechaniczną z siedzibą w Tisovcu na Słowacji, mająca ponad 50-letnią historię w projektowaniu i produkcji ciężkich maszyn. Głównym wyrobem podmiotu od dawna pozostaje wielofunkcyjna koparka teleskopowa UDS (Universal Finishing Machine), której ponad 30 000 sztuk zostało już sprzedanych na całym świecie.

REKLAMA