REKLAMA

Rosenbauer prezentuje nową wysokowydajną platformę hydrauliczną o wysokości roboczej wynoszącej 60 m.

W ostatnim okresie potentat na rynku sprzętu i wyposażenia dla straży pożarnych - austriacki Rosenbauer przygotował kilka ciekawych propozycji w segmencie drabin i podnośników. 

Producent
Fot. Producent

Nowa platforma hydrauliczna B60 firmy Rosenbauer to wysokiej klasy urządzenie operacyjne dla profesjonalnych i przemysłowych służb pożarniczych. Wszystko w pojeździe jest najnowocześniejsze i zostało opracowane specjalnie do przemysłowych zastosowań przeciwpożarowych, od solidnej konstrukcji do wielofunkcyjnego zastosowania jako urządzenia ratowniczego do operowania na dużych wysokościach, do gaszenia pożarów oraz do wykonywania operacji pomocy technicznej.

Wysoka zdolność ratunkowa

Zdolność do ratowania jest jedną z głównych zalet nowego B60: do pięciu osób może być bezpiecznie przemieszczanych na ziemię z wysokości 60 m. Wysoka ładowność - wynosząca 500 kg – została osiągnięta m.in. dzięki konsekwentnej lekkiej konstrukcji i ukierunkowanej optymalizacji klatki. Dostęp do klatki jest możliwy zarówno z przodu, jak i z tyłu. Wytrzymałe nosze mogą być używane do transportu ludzi leżących i zakotwiczonych albo na poręczy klatki, albo na jej podłodze.
Jako pełnoprawna druga opcja ratownicza, B60 ma również drabinę ratunkową biegnącą wzdłuż teleskopowo wysuwanych zestawów sekcji. Punkt dostępowy tylnej klatki prowadzi bezpośrednio do zestawu drabinowego, a wyrównanie szczebli można regulować za pomocą jednego przycisku, aby zejście było jak najbardziej bezpieczne.

REKLAMA

Gotowy do walki z ogniem

Dzięki technicznemu sprzętowi przeciwpożarowemu, B60 może zostać natychmiast użyty do walki z ogniem. Z tyłu pojazdu znajdują się zawory do pobierania wody z sieci hydrantów na miejscu, a wzdłuż wysuwanych teleskopowo sekcji zainstalowano doprowadzenie – tzw. drogę wodną (TWS) do klatki. Działko klatkowe, trwale połączone z TWS, cechuje się wydajnością do 3800 litrów na minutę. Ponadto, jeśli w trakcie akcji panuje zbyt wysoka temperatura lub pojawiają się inne zagrożenia dla załogi w klatce, B60 może pracować bezobsługowo. Zarówno wysuwane sekcje, jak i klatka oraz klatkowe działko mogą być sterowane zdalnie.

Bezpieczne podstawy

B60 ma pięcioczęściowy teleskopowy wysięgnik główny i dwuczęściowy wysięgnik koszowy z wysokowydajną hydrauliką. Drugi element wysięgnika koszącego można też wysunąć teleskopowo i schować. Ponadto, klatka ratunkowa może zostać przesunięta w górę lub w dół o 180° za pomocą drugiego wysięgnika koszowego, a zatem może być także używana w miejscach operacyjnych na tyłach budynków. Do tego sprawdzony system hydraulicznego poziomo-pionowego podnoszenia zapewnia pełną stabilność. Nogi podporowe da się ustawiać w sposób ciągły i rozszerzać do 9 metrów. Dokładne milimetrowe monitorowanie rozstawienia podpór na szerokość zapewnia optymalny zasięg w poziomie w każdej sytuacji operacyjnej.

Bezpieczna praca

Liczne zautomatyzowane funkcje sprawiają, że obsługa B60 staje się bezpieczniejsza. Należą do nich między innymi funkcja automatycznego powrotu klatki ratunkowej, szczególnie ważna, jeśli klatka została ustawiona pod kątem ponad dachami i nie jest już widoczna z głównego stanowiska kontroli, lub docelowy system pamięci (TMS), umożliwiający przechowywanie danych o różnych pozycjach klatki i automatyczny ponowny powrót do nich. Koncepcja oświetlenia B60 jest również nastawiona na bezpieczeństwo: jasne diody LED oświetlają klatkę, reflektory LED w podłodze klatki, na przedzie klatki i na teleskopowym wysięgniku oświetlają miejsce pracy.
Ponadto, podobnie jak w przypadku każdego wariantu przeciwpożarowego dla przemysłu, B60 został zaprojektowany w ścisłej współpracy z użytkownikami. Analogicznie jak w przypadku każdej platformy hydraulicznej Rosenbauer, bezpieczeństwo, niezawodność i funkcjonalność są tu bowiem najważniejsze.

Platforma hydrauliczna B60 (zgodna z EN1777)
- Podwozie: Scania P450 8x4, CP16, Euro 6
- Urządzenie antenowe: 5-częściowy wysięgnik główny + 2-częściowy wysięgnik koszowy
- Klatka ratownicza: HR-MF z obciążeniem 500 kg (5 osób)
- Wysokość robocza: 60 m
- Wysokość podłogi klatki: 58 m
- System podnośnikowy: poziomo-pionowy system podnośnika o szerokości stabilizowania do 9 m
- Drabina ratunkowa wzdłuż sekcji wysięgnika do klatki
- Teleskopowa droga wodna (TWS) o wydajności do 3800 l/min
- Monitor klatkowy o wydajności do 3800 l/min
- Zdalne sterowanie radiowe dla wysięgnika ratunkowego, klatki i klatkowego działka wodno-pianowego
- Automatyczny powrót do kołyski
- Automatyczna funkcja powrotu (ARF)
- Docelowy system pamięci (TMS)

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA