REKLAMA

Scania Digital Twin

Koncepcja Digital Twin przenosi obsługę zapobiegawczą – predykcyjną na wyższy poziom

Producent

Scania opracowuje najnowocześniejsze narzędzie do integracji danych do oceny osiągów pojazdu w czasie rzeczywistym. Koncepcja Digital Twin – czyli wirtualnych bliźniaczych kopii obiektów fizycznych – opiera się na połączonych danych i przeniesie obsługę zapobiegawczą – predykcyjną na wyższy poziom.
Obecnie koncern gromadzi ogromną ilość danych. Nie tylko dane z podłączonych pojazdów, ale także z operacji produkcyjnych. Te systematycznie gromadzone informacje realnie podwajają się co dwa lata. Chociaż wszystkie są nieocenione przy analizie osiągów i jakości podczas projektowania jeszcze lepszych pojazdów, ale nie wystarczają przy ocenie osiągów w czasie rzeczywistym. Odpowiedź firmy na ten problem stanowi przyjęcie najnowocześniejszej technologii integracji danych.

Jak działa technologia integracji danych

Technologia ta nie różni się od tej, z której korzystamy na co dzień, gdy wprowadzamy hasła do wyszukiwarek internetowych. Niezliczone informacje są identyfikowane, korelowane i łączone w milisekundach, zanim zostaną przedstawione użytkownikowi jako wyniki. W tym kontekście pojęcia danych muszą zostać nazwane i zdefiniowane, a ich wzajemne relacje ustalone. Na przykład hamulce składałyby się z kilku koncepcji danych, łącznie właśnie tworzących i składających się na termin „hamulce”. Pojęcia te są gromadzone na „wykresach wiedzy”, będących domeną powiązanych ze sobą pojęć danych. Stefan Telhammar, Integration Services, Scania IT, posługuje się prostą metaforą w celu dalszego wyjaśnienia tego pomysłu „Można to porównać do wyścigu Formuły 1. Zespół ma wiele danych na temat osiągnięć w przeszłości, ale musi podjąć kwalifikowane decyzje podczas wyścigu, aby określić najlepszy czas na postój.”

REKLAMA

Dane są dublowane jako tzw. cyfrowy bliźniak
Dane pozostają w normalnej pamięci i są odzwierciedlane tylko jako cyfrowe bliźniaki. Dlatego zawsze są przesyłane najnowsze dostępne informacje. Dla każdego postawionego pytania tworzy się nowe wykresy wiedzy. Koncepcja Digital Twin może być wykorzystana do rozwijania bardziej wyrafinowanych, długoterminowych relacji z klientami; innymi słowy, aby rozszerzyć modele biznesowe. Telhammar dodaje „Wiemy, że przyszłość polega na łączeniu i integracji informacji, które będą miały zasadnicze znaczenie dla rozwoju lepszych ekosystemów transportu i logistyki. Nasze pojazdy są już połączone i musimy osiągnąć taką samą penetrację w naszych procesach produkcyjnych.”
Integracja danych zapewnia informacje w czasie rzeczywistym

Dwa lata temu Scania IT podjęła wyzwanie integracji danych w celu uzyskania informacji w czasie rzeczywistym. Tanuja Gupta komentuje „Zaczęliśmy od samego początku i opracowaliśmy tę technologię, która ma tę zaletę, że gromadzi dane w jednym formacie. To naprawdę piękno tego wszystkiego. Są to wczesne etapy, ale rozpoczęliśmy monitorowanie maszyny produkcyjnej do cięcia CNC w celu określenia zużycia i wydajności”.
Testy już trwają, a pierwsze wnioski powinny zostać wprowadzone do 2021 roku.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA