REKLAMA

Scania - Zindywidualizowana specyfikacja pojazdu – temat wcale nie taki nowy

W ostatnim okresie producenci pojazdów użytkowych zwracają klientom coraz baczniejszą uwagę na zagadnienie, iż dobór właściwej kompletacji wpływa potem na efektywność wykorzystania taboru. Im bowiem w sferze swojej konfiguracji dany środek transportu zostaje głębiej i szerzej zoptymalizowany pod kątem wykonywania ustalonego zakresu prac, tym później może je realizować bardziej wydajnie.

Jarosław Brach
Fot. Jarosław Brach

Sama ta kwestia nie zalicza się wcale do nowych. W porównaniu jednak z przeszłością – bynajmniej nie aż tak odległą – obecnie problem czasami dotyczy wręcz detali, by poprzez właściwe dobór i zestawienie komponentów podstawowych i dodatkowych jeszcze mocniej podnieść konkurencyjność możliwości wykorzystania wyspecyfikowanego egzemplarza. Tymczasem dawniej temat odnosił się praktycznie jedynie do lepszego bazowego dopasowania danej jednostki sprzętu.

Podczas prezentacji najnowszych wariantów przeznaczonych do tzw. zastosowań miejskich, w swoim fabrycznym muzeum Scania pokazała jeden z takich historycznych „skrojonych na miarę" eksponatów. Mowa tu o 2-osiowym typie LB81 4x2 z 1980 roku, zestawionym do pełnienia roli miejskiej śmieciarki.

REKLAMA

Samo szosowe podwozie LB81 było przygotowane do wielu potencjalnych zastosowań. Model ten służył m.in. do przewozu i dystrybucji palet z ładunkami, żywności, śmieci, oleju opałowego, mleka, mebli i wielu, wielu innych artykułów. Eksploatowany jako dystrybucyjna ciężarówka w gęstym miejskim ruchu zazwyczaj był zaopatrywany w automatyczną skrzynię przekładniową Allison. Dealer Scanii w miejscowości Laxå w centralno-południowej Szwecji – obecnie Laxå Special Vehicles – przebudował LB81 do wygodnej – poręcznej śmieciarki. Poprzez obniżenie zarówno mocowania kabiny, jak i zawieszenia, krótka, dzienna kabina mogła być zainstalowana 20 cm niżej niż standardowa. Powyższe zdecydowanie ułatwiało wsiadanie do niej i jej opuszczanie, jawiące się jako jakże ważna cecha dla załóg spędzających cały dzień roboczy na wchodzeniu i wychodzeniu z kabiny.

Prezentowane komunalne podwozie Scania miało rozstaw osi 3,63 m i dopuszczalną masę całkowitą 16500 kg. Napędzał je 7,8-litrowy, 6-cylindrowy, rzędowy silnik wysokoprężny Scania DS8 (D8), z bezpośrednim wtryskiem paliwa, wolnossący bądź z układem turbodoładowania. Jego moc maksymalna wynosiła 167 KM bez turbodoładowania i 210 KM z turbodoładowaniem.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA