REKLAMA

Scania Zone - IAA 2018

Szwedzki koncern proponuje Scania Zone, czyli wsparcie w zrównoważonym rozwoju. Generalnie system ten automatycznie zmienia sposób funkcjonowania pojazdu, zależnie od jego położenia. Pomaga kierowcy w spełnieniu wymagań odnośnie do poruszania się w strefach ograniczeń ruchu, zapewniając zrównoważony transport i bezpieczeństwo mieszkańców.

Producent
Fot. Producent

Zmiany w funkcjonowaniu pojazdu są dokonywane na bieżąco w uprzednio określonych strefach, ułatwiając ograniczenie emisji spalin i hałasu. Powyższe stanowi istotne wsparcie w sprostaniu rosnącemu zapotrzebowaniu na bezpieczne pojazdy przystosowane do pracy w strefach „wrażliwych” z ograniczeniami ruchu.

Scania Zone to zatem doskonałe narzędzie, zwiększające poziom akceptacji ciężarówek w strefach o dużym natężeniu ruchu lub z ograniczeniami wjazdu. Każdy przewoźnik może teraz zdefiniować, jak i kiedy ma zachowywać się ciężarówka, uwzględniając prędkość, poziom hałasu i emisję spalin. W oczywisty sposób prowadzi to do bardziej zrównoważonego i bezpieczniejszego transportu.

REKLAMA

Rynkowo Scania Zone stanowi opcjonalne uzupełnienie systemu Scania Fleet Management. Umożliwia każdemu klientowi przypisanie określonej reguły – przykładowo „prędkość maksymalna 15 km/h” - do uprzednio zdefiniowanego obszaru. Gdy auto się w nim znajdzie, automatycznie zaczyna działać według zapisanych zaleceń. Wpisane reguły mogą mieć charakter informacji podawanych kierowcy, a na życzenie użytkownika mogą po prostu dostosowywać zachowanie pojazdu, w razie potrzeby pozostawiając kierowcy możliwość przejęcia inicjatywy. Strefy mogą zaś obejmować określony obszar geograficzny lub fragment drogi. Istnieje możliwość zdefiniowania różnych stref, które mogą się na siebie nakładać. Ponadto można wyznaczyć strefy obowiązujące tylko w określonym czasie, przykładowo nocą. Gdy ciężarówka opuści taki obszar, automatycznie powraca do zwykłego trybu działania.

Scania Zone w ramach systemu Scania Fleet Management umożliwia więc określenie sposobu funkcjonowania pojazdu, głównie w strefach, gdzie występują szczególne zasady ruchu, m.in. o określonej porze lub w określone dni. Dzięki temu automatycznie wspomaga kierowcę w jego pracy. Tym bardziej, że wiele miast w Europie wprowadza różnego rodzaju strefy z ograniczeniami ruchu, aby poprawić jakość powietrza, bezpieczeństwo lub zmniejszyć natężenie ruchu. Dopuszczalny poziom hałasu 72 dB określony normą PIEK, jest już de facto standardem powszechnie przyjętym w licznych państwach. Dzięki wsparciu Scania Zone sprostanie tym wymogom staje się znacznie prostsze

Regułami dostępnymi w funkcji Scania Zone z chwilą wprowadzenia tego narzędzia są: ograniczenie prędkości, niska emisja spalin – przykładowo zerowa w wersjach hybrydowych, niski poziom hałasu – jazda na silniku elektrycznym oraz zarządzanie zabudową, przykładowo włączenie świateł ostrzegawczych w pobliżu szkoły. To tylko niewielka, oferowana na początku część funkcji, które będą rozbudowywane w przyszłości z myślą o różnych zastosowaniach pojazdów.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA