REKLAMA

Scania kamizelka ochronna C-me - IAA 2018

Scania, jako pierwsza na rynku, zaprezentowała kamizelkę ochronną C-me, wyposażoną w system łączności i chroniącą kierowcę poprzez wysyłanie sygnału alarmowego, jeśli dojdzie do nietypowej sytuacji na drodze. Kamizelka C-me z systemem łączności zwiększa zatem bezpieczeństwo pracy kierowcy.

Producent
Fot. Producent

Kamizelka C-me to inteligentne, bezpieczne i poprawiające widoczność rozwiązanie, gdyż kiedy kierowca pracuje sam, jest znacznie bardziej narażony na różne nieprzyjemne sytuacje. Wkładając tę kamizelkę automatycznie ściąga na siebie uwagę jeśli dojdzie do nieprzewidzianej sytuacji, co gwarantuje udzielenie niezbędnej pomocy w krótkim czasie.

REKLAMA

Działaniem kamizelki C-me zarządza aplikacja. Warunki zewnętrzne, tryb pracy oświetlenia i numer alarmowy mogą zostać ustawione według indywidualnych preferencji kierowcy. Kamizelka ma wbudowane urządzenia umożliwiające nawiązanie łączności, automatyczne oświetlenie i sygnał alarmowy z lokalizacją za pomocą Bluetooth – ten ostatni do komunikowania się ze smartfonem kierowcy. W sytuacji awaryjnej właśnie przez aplikację w telefonie zostanie wysłany alarm i aktualna pozycja kierowcy do systemu Scania FMS lub uprzednio wybranego numeru alarmowego. Aplikacja może też podać dane dotyczące użytkownika, przykładowo poziom naładowania baterii, liczbę wejść i wyjść z kabiny oraz inne informacje.

Kamizelka Scania C-me może zostać tak zaprogramowana, aby wbudowane oświetlenie włączało się automatycznie, gdy kierowca w ciemności wysiądzie z kabiny. Nawet bez tego kamizelka spełnia wszystkie, europejskie wymogi odnośnie do ubiorów ochronnych, zwiększających widoczność użytkownika. Ponadto C-me wyposażono w czujnik wykrywający bezruch kierowcy następujący po gwałtownym, mimowolnym ruchu, przykładowo upadku. Wówczas włączany jest alarm. Dodatkowo ma włącznik alarmowy, który kierowca może uruchomić ręcznie.

Nowoczesna technika wykorzystana w kamizelce zapewnia kierowcy bezpieczne środowisko pracy w pojeździe i wokół niego, dzięki lepszej widoczności i łączności. Kamizelka działa mianowicie jak „szósty zmysł”: ma kierowcę stale „na oku” i w pewnych sytuacjach może uratować mu życie. Użytkownik sam wybiera zakres monitorowania, który mu odpowiada. Niemniej każdy, kto choć raz spadł z pojazdu podczas załadunku, doceni możliwość natychmiastowego wezwania pomocy.

Kamizelka C-me będzie dostępna w serwisach Scania pod koniec 2018 roku.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA