REKLAMA

Scania zaangażowana w Australii w niezwykle ciekawy projekt dotyczący produkcji paliw odnawialnych

Australijska próba silnika 16-litrowego może doprowadzić do budowy komercyjnej rafinerii paliw odnawialnych – utworzenia rafinerii wytwarzającej paliwa odnawialne na skalę przemysłową.

Producent
Fot. Producent

Scania dostarczyła 16-litrowy silnik do innowacyjnej australijskiej próby wytworzenia nowego, odnawialnego oleju napędowego. Paliwo powstanie z odpadów z tworzyw sztucznych, starych opon samochodowych, odpadów rolniczych i leśnych oraz biosolidów, a cel stanowi produkcja na skalę przemysłową.
W ciągu najbliższych 12 do 18 miesięcy firma Southern Oil z siedzibą w Queensland wypróbuje odnawialny olej napędowy w fabryce testowej Advanced Biofuels Pilot Plant. Projekt ten ukierunkowano na wykazanie, że to odnawialne paliwo może być stosowane identycznie jak tradycyjny olej napędowy na bazie ropy naftowej. W próbach tych testowy silnik Scania V8 jest używany w konfiguracji jako napęd generatora energii do przeprowadzania doświadczeń, co pozwala na jego ocenę, w tym sprawdzenie emisji spalin, osiągów i reakcji, zużycia paliwa – wydajności paliwowej, kosztów i żywotności. W takim układzie wsparcie Scanii odgrywa tu kluczowe znaczenie dla Southern Oil. Ten podmiot to bowiem wiodący australijski dostawca środków smarnych. Firma ponownie oczyszcza zużyty olej, aby usunąć wszystkie zanieczyszczenia i przywrócić go do pierwotnego stanu dla ponownego użycia. Southern Oil zamierza teraz w ciągu pięciu lat zbudować rafinerię paliw odnawialnych pracującą na skalę przemysłową. Tim Rose, dyrektor zarządzający w Southern Oil, mówi "Posiadanie firmy takiej jak Scania, która wspiera nasze paliwo, ma kluczowe znaczenie dla kreacji komercyjnego zapotrzebowania na olej napędowy i przejścia ze skali pilotażowej na skalę demonstracyjną". Zanim jednak dojdzie do zabezpieczenia gwarancji, szacunkowo około miliona litrów odnawialnego oleju napędowego zostanie przetestowane w zajmującym się biopaliwami zaawansowanym laboratorium Southern Oil.

REKLAMA

Krytyczny – kluczowy kamień milowy dla odnawialnego paliwa w Australii

"Gwarancja producenta oryginalnego sprzętu, takiego jak Scania, ma kluczowe znaczenie dla komercjalizacji i wykorzystania paliwa, ponieważ musi mieć ono identyczną wydajność i charakterystykę – właściwości paliw kopalnych" - ocenia Annastacia Palaszczuk, premier stanu Queensland i minister handlu, oraz dodaje "Ta próba jest kamieniem milowym w rozwoju branży paliw odnawialnych w Queensland".

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA