Simon Loos i Lidl stają się jeszcze bardziej ekologiczni z eActrosem Cz.1

Dostawca usług logistycznych Simon Loos i sieć supermarketów Lidl wiedzą, jak wzmacniać się nawzajem w dziedzinie zrównoważonego rozwoju. Powyższe wynika z faktu, że w doku przeładunkowym najbardziej zrównoważonego centrum dystrybucyjnego Lidla w Almere pojawiła się niedawno najbardziej ekologiczna ciężarówka Simona Loosa: w pełni elektryczny Mercedes-Benz eActros.

Daimler Truck Producent

Ten eActros należy do pierwszej partii, którą Mercedes-Benz wyprodukował komercyjnie na rynek holenderski. eTruck każdego dnia wyrusza w trasę, aby dostarczać codzienne artykuły spożywcze do supermarketów Lidl w strefie ekologicznej Amsterdamu. Pojazd jest ładowany we własnym magazynie Lidla energią z prawie 7000 paneli słonecznych na dachu centrum dystrybucyjnego.

Ruud Metten, kierownik ds. zakupów i innowacji w Lidl, jest zadowolony z tego rozszerzenia floty podmiotu „Ta elektryczna ciężarówka oferuje nam możliwość poznania w praktyce, wraz z Simonem Loosem, wpływu transportu zelektryfikowanego na codzienne operacje, dzięki czemu jesteśmy dobrze przygotowani na przyszłą rozbudowę transportu elektrycznego”.

Dobra współpraca

W krajowym porozumieniu klimatycznym uzgodniono, że od 2025 roku dziesiątki holenderskich gmin musi ustanowić strefę zerowej emisji dla logistyki miejskiej. „Teraz wyprzedziliśmy harmonogram o trzy lata. Robimy to z własnego przekonania, gdyż wierzymy, że to właściwa droga” – mówi Metten. Wim Roks, menedżer floty w Simon Loos, również zawsze poszukuje nowych możliwości, głównie w dziedzinie transportu elektrycznego. Jednak dla takich innowacji niezbędna okazuje się dobra współpraca. „Teraz, gdy transport elektryczny jest stosunkowo drogi, potrzebujesz zaangażowanego partnera, aby zawierał umowy w tej sprawie. Na szczęście Lidl był gotów pójść z nami tą drogą.”

7000 paneli słonecznych

Planiści Simona Loosa zapewniają, że Mercedes-Benz eActros jest w drodze prawie 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Dzięki akumulatorom o pojemności 335 kWh pojazd wystarczy ładować tylko w nocy. Odbywa się to w centrum dystrybucyjnym Lidla w Almere, będącym najbardziej zrównoważonym centrum dystrybucyjnym Lidla w Holandii. „Energia, której używamy do ładowania eActrosa, jest wytwarzana przez 7000 paneli słonecznych na dachu naszego centrum dystrybucyjnego”, mówi Metten.

Pełna obsługa

Z nowego centrum dystrybucyjnego Lidla w Almere jest zaopatrywanych siedemdziesiąt oddziałów w prowincjach Noord-Holland, Flevoland i Utrecht. eActros jest eksploatowany w najbardziej zrównoważony sposób, wyjaśnia Metten. „eActros wyjeżdża na drogę z pełnym ładunkiem i wraca do Almere z pełnym ładunkiem, ponieważ natychmiast wywozimy ze sklepów wszystkie odpady, w tym papier i odpady resztkowe. Oznacza to, że śmieciarki nie muszą już jeździć do oddziałów, a my zmniejszamy liczbę ruchów transportowych.”

REKLAMA