Śmieciarka Scania działa na wąskich ulicach Wilna

Ekonovus, firma zajmująca się gospodarką odpadami, której powierzono działalność w Wilnie, zainwestowała w nowoczesną śmieciarkę opartą na 3-osiowym, szosowym podwoziu Scania L 340 6x2 zasilanym sprężonym gazem ziemnym. Wskutek zastosowania niskowejściowej kabiny, przekładającej się na bardzo dobrą widoczność dla kierowcy, ciężarówka ta została zaprojektowana specjalnie dla ciasnych i zatłoczonych miast.

Producent

Dzięki bogatej różnorodności budynków litewską stolicę wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Od czasów średniowiecznych przez kilka stuleci, w czasach Rzeczypospolitej Obojga Narodów, Wilno wywierało wpływ na architekturę i kulturę Europy Wschodniej. Co więcej, historyczne centrum miasta udało się w dużej mierze zachować, w następstwie czego dzisiaj swym post polskim pięknem zachwyca zarówno mieszkańców, jak i turystów. Niemniej wąskie uliczki utrudniają zbiórkę śmieci/odpadów.

REKLAMA

Alternatywnie napędzane ciężarówki dla wrażliwych obszarów

Andrius Murnikovas, dyrektor działu logistyki i technicznego Ekonovus, mówi „Pierwsze ciężarówki zasilane sprężonym gazem będą obsługiwać gęsto zaludnione i najbardziej wrażliwe dla środowiska obszary, takie jak Stare Miasto w Wilnie. W przyszłości będziemy używać ciężarówek zasilanych paliwem alternatywnym we wszystkich takich obszarach”.

Ambicja dostarczenia wydajnych usług gospodarki odpadami oraz zminimalizowania emisji skłoniła Ekonovus do zainwestowania w nowy model Scanii. „Zobaczymy znacznie więcej takich ciężarówek, gdyż infrastruktura paliwowa szybko się rozwija. Tutaj na Litwie jesteśmy pionierami we wdrażaniu śmieciarek nowej generacji inspirowani podobnymi ciężarówkami w krajach sąsiednich”.

„Później zainwestujemy w więcej ciężarówek dla większej liczby miast”

Ekonovus planuje zainwestować w więcej pojazdów niskowejściowych Scania w celu wprowadzenia ich do eksploatacji w całym kraju. Romas Draskinis, dyrektor generalny Ekonovus, podkreśla „Pierwsze śmieciarki zasilane gazem będą służyć mieszkańcom Wilna i Kłajpedy. Później zainwestujemy w więcej ciężarówek dla większej liczby miast”.

Scania L 340 ma trzy osie, w tym drugą napędzaną i trzecią z pojedynczym ogumieniem, skręcaną przeciwbieżnie dla redukcji promienia skrętu, oraz zabudowę składającą się z zakabinowego żurawia Hiab i śmieciarki – zagęszczarki Molok do opróżniania pojemników na odpady, w tym postawionych poniżej poziomu drogi. Podczas opróżniania pokrywa jest usuwana, a z pojemnika do podniesienia jest wyciągany worek/torba. Po ustawieniu worka nad zagęszczarką, jego dno otwiera się i zawartość zostaje uwolniona.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA