Solaris na targach Transexpo Cz.4

Podczas XV Międzynarodowych Targów Transportu Zbiorowego Transexpo, odbywających się w dniach 27-29 października 2021, Solaris Bus&Coach pokazał swoje najnowsze i najbardziej innowacyjne rozwiązania pojazdowe – aż cztery autobusy zeroemisyjne. Dwa z nich to modele niskowejściowe: Urbino 15 LE electric oraz mający swoją premierę zaledwie miesiąc temu Urbino 9 LE electric. Trzeci z prezentowanych pojazdów to najbardziej zaawansowany technologicznie wyrób /producenta – to wodorowy Urbino 12 hydrogen. Solaris przedstawił również na targach w Kielcach model szkolny z napędem elektrycznym. To komplementarne bezemisyjne portfolio autobusów marki sprawia, że Solaris pozostaje przygotowany na współczesne wyzwania oraz zróżnicowane potrzeby klientów odnośnie do zasięgu, elastyczności i operacyjnościtaboru.

Urbino 12 hydrogen

Ten najbardziej zaawansowany technologicznie autobus Solarisa w jego bezemisyjnym portfolio został zaprezentowany światu podczas odbywającego się w Sztokholmie Globalnego Szczytu Transportu Publicznego 2019. W zaledwie dwa lata od premiery podmiot dostarczył takie autobusy wodorowe do klientów z Niemiec, Włoch i Holandii, a portfel zamówień cały czas się zwiększa.

REKLAMA

Solaris Urbino 12 hydrogen wyposażony jest w ogniwo paliwowe, na pokładzie pojazdu pełniące funkcję miniaturowej elektrowni wodorowej. Dzięki tej technologii autobus ma możliwość pokonania na pojedynczym tankowaniu aż 350 km w każdych warunkach pogodowych i drogowych. Energia elektryczna w ogniwie wodorowym powstaje w procesie odwróconej elektrolizy wody i jest przekazywana bezpośrednio do układu napędowego, tworzonego przez oś zintegrowaną z silnikami elektrycznymi. Jedynymi produktami reakcji chemicznej zachodzącej w ogniwie są ciepło oraz para wodna. Do tego w autobusie wykorzystano zestaw ogniw paliwowych o mocy 70 kW. Dodatkowo wyposażono go w niewielkich rozmiarów baterię trakcyjną Solaris High Power o pojemności 30 kWh. Jej zadanie polega na wspomaganiu ogniwa paliwowego w chwilach największego zapotrzebowania na energię elektryczną. Bateria ładowana jest energią pochodzącą z wodoru oraz poprzez rekuperację z procesu hamowania. Do magazynowania w postaci gazowej pod ciśnieniem 350 barów niezbędnego do zasilania autobusu wodoru służą umieszczone na dachu zbiorniki o łącznej pojemności 1560 litrów. Na końcu każdego ze zbiorników zamontowano zawór wielofunkcyjny zawierający szereg zabezpieczeń. Warto jeszcze podkreślić, że tankowanie do pełna trwa tylko kilkanaście minut, co przekłada się elastyczność operatorów transportu.

W ostatnim czasie Urbino 12 hydrogen cieszy się rosnącą popularnością i stale zyskuje kolejnych nabywców również w Polsce. Pierwszym polskim miastem, które stanie się pionierem w korzystaniu z energii wodorowej w transporcie miejskim, jest Konin. Umowa, podpisana w lipcu 2021 roku zakłada dzierżawę pojazdu na okres 4 lat. Urbino 12 hydrogen trafi do Konina w 2022 roku. Tam też do końca 2021 roku powstanie pierwsza ogólnodostępna stacja tankowania wodoru w Polsce.

Petros Spinaris, członek zarządu Solaris Bus&Coach odpowiedzialny za obszar Sprzedaży, Marketingu i Customer Service, stwierdził „Coraz więcej miast silnie inwestuje w nowoczesny i czysty transport publiczny. Cieszę się, że Solaris może być częścią tego procesu, oferując swoje najnowsze bezemisyjne pojazdy. Wodór ma szansę stać się jednym z filarów transformacji transportu publicznego w całej Europie. Wszystkie bezemisyjne technologie mogą się perfekcyjnie uzupełniać i czerpać z postępu technologicznego napędów elektrycznych i ich komponentów”.

Prezentowany na targach egzemplarz Urbino 12 hydrogen może pomieścić na swoim pokładzie 31 osób na miejscach siedzących. Podobnie jak w Urbino 15 LE electric i Urbino 9 LE electric zastosowano w nim też system komfortu klimatycznego z pompą ciepła CO2. W tym przypadku pompa dodatkowo wykorzystuje ciepło odpadowe z ogniwa paliwowego. To rozwiązanie gwarantuje niezwykłą efektywność energetyczną, co ma przełożenie na duży zasięg pojazdu.

 

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA