Solaris na targach Transexpo Cz.5

Podczas XV Międzynarodowych Targów Transportu Zbiorowego Transexpo, odbywających się w dniach 27-29 października 2021, Solaris Bus&Coach pokazał swoje najnowsze i najbardziej innowacyjne rozwiązania pojazdowe – aż cztery autobusy zeroemisyjne. Dwa z nich to modele niskowejściowe: Urbino 15 LE electric oraz mający swoją premierę zaledwie miesiąc temu Urbino 9 LE electric. Trzeci z prezentowanych pojazdów to najbardziej zaawansowany technologicznie wyrób /producenta – to wodorowy Urbino 12 hydrogen. Solaris przedstawił również na targach w Kielcach model szkolny z napędem elektrycznym. To komplementarne bezemisyjne portfolio autobusów marki sprawia, że Solaris pozostaje przygotowany na współczesne wyzwania oraz zróżnicowane potrzeby klientów odnośnie do zasięgu, elastyczności i operacyjnościtaboru.

Szkolny autobus elektryczny

Autobus szkolny z napędem elektrycznym to model Urbino 12 electric dostosowany do przewozu uczniów. Pomalowano go na kolor pomarańczowy i zaopatrzono w tablice informujące o przewozie dzieci, znajdujące się na przedniej i tylnej ścianie. Dostęp na pokład umożliwiają dwa wejścia, których otwarciu towarzyszy sygnał akustyczny. Pomarańczowy świetlny "kogut" na dachu zapala się automatycznie, gdy drzwi autobusu są otwarte. Wewnątrz elektryczny „gimbus” mieści 41 młodych pasażerów. Wszystkie siedzenia są wyposażone w pasy bezpieczeństwa. Autobus w pełni przystosowano też do przewozu osób niepełnosprawnych – przy drugich drzwiach przewidziano rampę ułatwiającą wjazd na pokład, a po zdemontowaniu podestu naprzeciw drzwi możliwy staje się przewóz wózka inwalidzkiego, pozostawiając do dyspozycji 37 miejsc siedzących.

REKLAMA

Ponadto w „e-gimbusie” zastosowano innowacyjne baterie Solaris High Energy+ o łącznej pojemności niemal 240 kWh. Z kolei za napęd odpowiada oś elektryczna z dwoma zintegrowanymi silnikami elektrycznymi o mocy 125 kW każdy.

Prezentowany na targach egzemplarz na co dzień wozi dzieci do szkoły na terenie gminy Gręboszów. Zakup został dofinansowany przez Narodowy Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), w ramach programu „Kangur – bezpieczna i ekologiczna droga do szkoły”. Pojazd trafił do klienta w 2020 roku i jest jednym z nielicznych szkolnych e-busów tej klasy, jakie można spotkać na europejskich drogach. Ze względu na brak emisji spalin w miejscu użytkowania, autobusy elektryczne stanowią świetne rozwiązanie w przypadku przewozów szkolnych.

Ekologiczne Solarisy nagrodzone na targach Transexpo

Podczas jubileuszowych XV Międzynarodowych Targów Transportu Zbiorowego Transexpo Solaris otrzymał prestiżową nagrodę Medal Targów Kielce dla autobusu wodorowego Urbino 12 hydrogen, jako najlepszego produktu w kategorii Autobusy. W konkursie został wyróżniony także najmłodszy wyrób w portfolio firmy – bateryjne Urbino 9 LE electric. Dodatkowo podmiot zdobył nagrodę Top Design za stoisko targowe. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w środę, 27 października, pierwszego dnia targów.

Javier Calleja powiedział „Produkty, które prezentujemy na tegorocznej edycji Transexpo, to absolutnie nowoczesne i zaawansowane technologicznie pojazdy transportu zbiorowego. Medal Targów Kielce, przyznany autobusowi wodorowemu – potwierdza słuszność obranej przez naszą firmę drogi i kolejnych podejmowanych wyzwań. Obiecujemy nie ustawać w naszych działaniach na rzecz transportu przyszłości. Dziękujemy za docenienie naszych pojazdów!”.

Warto wskazać, tegoroczna nagroda to kolejne już wyróżnienie produktów marki Solaris podczas imprezy targowej w Kielcach. Dotąd przedsiębiorstwo zdobyła m.in.: w 2018 roku Medal Targów w kategorii Autobusy za facelift rodziny niskopodłogowych autobusów miejskich Urbino, w 2012 roku medal targów Kielce za Urbino 12 electric, a w 2010 roku za przegubowe Urbino 18 hybrid.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA