REKLAMA

Solaris szkoli strażaków

Coraz nowocześniejsze konstrukcje współczesnych autobusów to wielkie wyzwanie dla służb ratowniczych, które muszą pomóc ofiarom różnych zdarzeń w takich pojazdach.

Producent
Fot. Producent

Solaris przeszkolił już 800 strażaków w zakresie ratownictwa autobusowego.

Rosnąca ilość pojazdów na świecie i zwiększający się ruch drogowy to również coraz większe zagrożenie wypadkami na drodze. W takich nieszczęśliwych zdarzeniach biorą udział nie tylko samochody oobowe, ale wszelkie pojazdy obecne na drodze, w tym również autobusy. A pamiętać trzeba, że są to najczęściej wypadki bardzo groźne, bo ilość pasażerów w autobusie jest przecież z natury większa niż w innych pojazdach, a wielu z nich nie podróżuje na miejscach siedzących. Oznacza to, że dla wszelkich służb ratowniczych wypadki z udzialem autobusów są szczególnie trudne, a w przypadku zakleszcenia wielu ofiar wewnątrz pojazdu potrzebna jest wyjątkowo szybkie działanie i dokładna wiedza o budowie takich coraz nowocześniejszych pojazdów. Ze szczególnym zwróceniem uwagi na fakt, że na rynku jest coraz więcej autobusów elektrycznych, które mają bardzo specyficzną budowę i wymagają nieznanych i niestosowanych dotąd sposobów postępowania.
Skala problemu jest na tyle duża, że Solaris, wielki producent autobusów, prowadzi szeroko zakrojoną akcję szkolenia strażaków specjalizujących się w ratownictwie drogowym. Takie edukacyjne działania prowadzone są od lat, podnoszą bezpieczeństwo na drogach i objęły już 800 polskich strażaków. Solaris robi szkolenia z budowy nowoczesnych autobusów miejskich, ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki i skomplikowanej budowy autobusów elektrycznych. Solaris prowadzi też szkolenia pod nazwą "Bezpieczny kierowca", na których, m. in. w warunkach drogowych, na torze testowym odbywają się lekcje bezpiecznej jazdy. W tym programie przeszkolono już ponad tysiąc kierowców. Solaris ma nawiązaną stałą współpracę ze Szkołą Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu i wszystkich absolwentów tej szkoły obejmuje szkolenie z budowy autobusów. Zwraca się tam szczególną uwagę na ewentualne pożary autobusów w wypadkach drogowych, szczegółowe zasady ewakuacji dużej liczby pasazerów i specjalne procedury bezpiecznego odłączania akumulatorów w autobusach elektrycznych. W związku z coraz większym udziałem w rynku pojazdów z napędami alternatywnymi szkolenie obejmuje też budowę autobusów z napędem gazowym i wodorowym. Już przeszkolono strażaków z rejonu Poznania i Katowic, ale też z Jaworzna, bo to miasto jest liderem elektromobilności autobusowej w Polsce oraz w Chodzieży czy Ostrowie Wielkopolskim. Szkolenia są też organizowane dla klientów zagranicznych kupujących większe ilości Solarisów, np. w Hanowerze czy Norymberdze. Oprócz szkoleń dla wszelkich służb ratownictwa technicznego Solaris organizuje podobne cykle zajeć dla rzeczoznawców z zakresu szkód w komunikacji miejskiej, a także dla inspektorów działających w sieci Inspekcji Transportu Drogowego. Prowadzone przez Solarisa szkolenia ratowników technicznych i kierowców to ważny i pozytywny wkład tej firmy w poprawę bezpieczeństwa na drogach.

REKLAMA

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA