REKLAMA

Solaris wygrywa największy w Europie kontrakt na dostawę do Warszawy 130 elektrycznych autobusów przegubowych!!!

W dniu 22 lipca ukazała się oficjalna informacja, że za blisko 400 mln PLN Miejskie Zakłady Autobusowe w Warszawie zakupiły 130 przegubowych elektrobusów. Ten największy dotychczas kontrakt na bezemisyjne autobusy w Europie wygrał Solaris. Przegubowe Urbino 18 electric będą dostarczane do stolicy Polski w roku 2020. Gigantyczne zamówienie na dostawę 130 przegubowych autobusów elektrycznych to największy do tej pory przetarg tego typu w Europie. Elektrobusy marki Solaris zostały dotąd zamówione przez 60 miast w 17 państwach i od roku 2011 pokonały już ponad 14 mln kilometrów. Podmiot, zgodnie z zawartą umową, zrealizuje ten kontrakt w 2020 roku.

Producent

Gigantyczne zamówienie na dostawę 130 przegubowych autobusów elektrycznych to największy do tej pory przetarg tego typu w Europie. Elektrobusy marki Solaris zostały dotąd zamówione przez 60 miast w 17 państwach i od roku 2011 pokonały już ponad 14 mln kilometrów. Podmiot, zgodnie z zawartą umową, zrealizuje ten kontrakt w 2020 roku.

REKLAMA

Javier Calleja, Prezes Zarządu Solaris Bus&Coach S.A, powiedział "Firma Solaris jest niezwykle dumna z faktu wygrania tak ogromnego przetargu na dostawę autobusów elektrycznych. Od wielu lat konsekwentnie realizujemy naszą strategię rozwoju opartą o pojazdy bezemisyjne. Dzięki gigantycznemu zamówieniu z MZA umacniamy się na pozycji europejskiego lidera elektromobilności. Przede wszystkim jednak cieszymy się, że nasza firma, która niezwykle dużą wagę przykłada do rozwoju zrównoważonego transportu, przyczynia się do poprawy jakości życia mieszkańców Warszawy". Natomiast Jan Kuźmiński, Prezes Zarządu Miejskich Zakładów Autobusowych sp. z o.o., dodał, "Nasz projekt zakupu 130 elektrycznych autobusów przegubowych, wspomagany z funduszy europejskich, to jedna z największych elektromobilnych inwestycji w Europie. Cieszymy się, że jesteśmy jednym z liderów we wdrażaniu proekologicznych rozwiązań dla transportu. Według naszych planów już za dwa lata będziemy w posiadaniu floty niemal 400 autobusów zero- i niskoemisyjnych. Ekologiczne autobusy MZA to nadzieja na czyste powietrze w stolicy".

130 przegubowych elektrycznych Urbino dla MZA otrzyma baterie typu Solaris High Power o pojemności 150 kWh, na które zgodnie z wymaganiami zamawiającego producent udzielił siedmioletniej gwarancji. Energia elektryczna będzie w nich uzupełniana poprzez ładowarki zajezdniowe typu plug-in oraz za pomocą pantografów. Autobusy dostaną także dwa gniazda ładowania: nad prawym przednim nadkolem oraz za ostatnimi drzwiami. Pantograf będzie zaś zamontowany na dachu pojazdu. Stacje szybkiego ładowania o mocy ponad 400 kW będą rozlokowane w różnych punktach miasta. Budowa infrastruktury stanowi przedmiot odrębnego postępowania przetargowego.

W roli jednostki napędowej warszawskich elektrycznych przegubowców wystąpi z kolei oś z dwoma silnikami elektrycznymi o mocy 110 kW każdy. Mimo tego, że autobusy elektryczne okazują się znacznie tańsze w eksploatacji niż ich spalinowe odpowiedniki, dodatkowo w egzemplarzach dla MZA zastosowano przetwornicę napięcia silnika trakcyjnego, wykonaną w technologii SiC, co jeszcze wpłynie na dalsze obniżenie zużycia energii. Natomiast wnętrze i jego wyposażenie będą doskonale znane pasażerom MZA, gdyż wykonane zostaną zgodnie z obowiązującym standardem ZTM. Kabina kierowcy będzie więc całkowicie zamknięta, a kompletacja obejmie m.in. klimatyzację i rozbudowany system informacji pasażerskiej. Dodatkowo do dyspozycji pasażerów będą trzy podwójne gniazda USB, z których można doładować urządzenia mobilne.

Oprócz wszystkich nowinek technicznych najważniejsza cecha autobusów elektrycznych polega na tym, że nie emitują one w miejscu użytkowania żadnych spalin i są niezwykle ciche, co znacząco wpływa na poprawę jakości życia w miastach, szczególnie tych największych.

Do tej pory Solaris dostarczył do Warszawy już ponad 1000 autobusów miejskich, w tym 20 elektrycznych. Te elektrobusy można na co dzień spotkać na linii nr 222. Zaprojektowany i wyprodukowany przez Solarisa Urbino 12 electric w roku 2017 został wybrany najlepszym autobusem miejskim w Europie. Przy tym Solaris wraz z Grupą CAF, od września 2018 roku będącą jego właścicielem, jest europejskim liderem w zakresie elektromobilności i zrównoważonych rozwiązań dla transportu publicznego.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA