Solidny samochód terenowy: nowy Mercedes-Benz Zetros

Światowa premiera nowej generacji Mercedes-Benz Zetros. Ten wysokowydajny i solidny specjalizowany samochód o dopuszczalnej masie całkowitej do 40000 kg służy do jazdy po bezdrożach. Jest zatem przeznaczony do transportu ładunków w trudnym i niedostępnym terenie, gdyż zaprojektowano go specjalnie z myślą o operacjach na rynkach o wysokim udziale trudnych warunków drogowych.

Producent

Nowy Zetros został całkowicie przeprojektowany: z techniczno-eksploatacyjnego punktu widzenia kluczowa zmiana polega na wprowadzeniu zdecydowanie mocniejszych silników rzędowych, o mocy maksymalnej do 375 kW (510 KM) i maksymalnym momencie obrotowym do 2400 Nm. Na zewnątrz nową generację wyróżnia zaś przede wszystkim efektowniej stylizowana osłona chłodnicy, która dzięki zoptymalizowanemu prowadzeniu przepływu powietrza zapewnia jeszcze bardziej wydajne chłodzenie. Do tego premierowy Zetros charakteryzuje się wysokimi możliwościami jazdy w terenie, wynikającymi m.in. z jego stałego napędu na wszystkie koła oraz sposobności założenia wyłącznie pojedynczego ogumienia. Poza tym zawiera liczne ulepszenia szczegółów, w tym takie, jak łatwiejszy dostęp do kabiny lub przeprojektowana tablica wskaźników.

REKLAMA

Tak jak poprzednio, pojazd pozostaje dostępny w wariantach z silnikami Euro 3 i Euro 5, przeznaczonych na rynki o niskiej jakości paliwa oraz mniejszych wymaganiach ekologicznych. W rezultacie znajduje swoje główne strefy zbytu w regionach takich jak Bliski Wschód, Afryka czy Ameryka Łacińska. Ponieważ też, jak dawniej, jest terenową ciężarówką klasy tonażowej ciężkiej przygotowaną do wykonywania wymagających zadań transportowych, wiążących się z koniecznością zachowania dużej ładowności, dlatego często bywa wykorzystywany do dostarczania ładunków do odległych regionów oraz do poszukiwania ropy czy gazu oraz operacji leśnych. Na liście jego odbiorców znajdują się także drogownictwo, budownictwo, straż pożarna oraz siły zbrojne. Auto to można eksploatować na całym świecie w najróżniejszych ekstremalnych klimatach - od gorących obszarów pustynnych po Arktykę.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA