REKLAMA

Sprzęt wojskowy na bazie aut KrAZ został przejęty przez Siły Zbrojne

Wśród 33 jednostek kompleksu wojskowo-przemysłowego, przejętego w tym roku dla Sił Zbrojnych Ukrainy, znalazł się sprzęt wojskowy zarówno własnej produkcji PJSC AvtoKrAZ, jak i powstały we współpracy z innymi podmiotami, głównie wytwórcami specjalizowanych i specjalistycznych nadwozi.

Są to w szczególności system przeciwpożarowy „Willow”, przeciwlotnicza stacja bojowa Zoo-3 1L220UK, automatyczny system kierowania ogniem artyleryjskim Obolon-A, żuraw samochodowy KTA-25, hydrauliczna koparka jednołyżkowa EOV-4421MU, ciągnik siodłowy KrAZ-6510TE oraz sprzęt specjalny CA-RSO. Ważną decyzję poprzedziła seria wstępnych testów fabrycznych, wydziałowych i państwowych.

Statystyki dotyczące przejmowania wzorów sprzętu zostały przedstawione podczas odprawy w Agencji Informacyjnej Ministerstwa Obrony Ukrainy przez V. Szostaka szefa – Departamentu VTP oraz Departamentu Polityki Wojskowej i Technicznej, Rozwoju Broni i Sprzętu Wojskowego.
Ciężki, 3-osiowy ciągnik siodłowo-balastowy KrAZ-6510TE 6x6 w układzie z kabiną wagonową – nad silnikiem cechuje się wysoką dzielnością terenową – mobilnością taktyczną. Przeznaczono go do przewożenia różnorodnych ładunków na wszystkich rodzajach dróg i w terenie. Jego zasadnicze różnice w stosunku do reszty ciągników KrAZ to kabina bez przedniej maski, długa, z miejscem do odpoczynku, silnik o mocy 460 KM, wyciągarka z napędem hydraulicznym oraz trójwahliwe siodło 3,5 ".

REKLAMA

Przeciwlotnicza stacja bojowa Zoo-3 wykrywa działa wroga na dziesiątki kilometrów. Dzięki potężnemu układowi anten system 1L220UK, działający w zakresie mikrofalowym, rozpoznaje pociski lecące ze strony nieprzyjaciela, a potężny system cyfrowy wylicza trajektorie ich lotów. Elementami tego układu radarowego są ciężarówka z napędem na wszystkie koła KrAZ-6446, dwuosiowa naczepa KrAZ-H251H2 oraz jednostka sterująca oparta na podwoziu samochodu 6×6 KrAZ-6322.

Obolon-A Complex to zautomatyzowany, tzw. wysoce inteligentny system kontroli nowej generacji. Pozwala automatycznie zaplanować ogień, przenieść cele do każdego środka ogniowego, rozmieścić pojazdy bojowe z marszu i otworzyć ogień w ciągu kilku sekund. Specjalna zabudowa kompleksu (nadwozia) OBSH302 bazuje na podwoziu KrAZ-5233HE, z kolei specjalne wyposażenie zasadniczo stanowi miejsce do pracy dla personelu, mającego – w KUNG, jak i w kabinie – funkcjonalne wyposażenie.

Ukraiński system wyrzutni rakiet to system, w którym kontrola ognia, celowanie i ładowanie odbywają się automatycznie z kabiny, bez zbędnej ingerencji ze strony obsługi. Amunicja składa się z 40 jednostek pocisków rakietowych o średnicy 122 mm zdolnych do niszczenia celów w odległości do 40 km. Cały zestaw 40 rakiet w zmechanizowany sposób jest ładowany w 10 minut. W tym celu opracowano wariant do transportu. W ramach kompleksu wyrzutnia rakiet obejmuje podwozie KrAZ-63221 6x6 z dwurzędową – wydłużoną, załogową, czterodrzwiową kabiną i wersję do transportu opartą na podwoziu KrAZ-6322 6x6.

Żuraw zamontowano na podwoziu KrAZ-6322. Takie instalacje dźwigowe na podwoziu KrAZ wykazują kilka zalet, w tym: wysoką nośność samego podwozia samochodu, drożność i stabilność, oszczędność oraz prostotę i niezawodność.

Koparka zainstalowana na podwoziu KrAZ-63221 służy natomiast do mechanizacji wykonywania prac ziemnych oraz załadunku i rozładunku podczas eliminacji sytuacji awaryjnych i ich konsekwencji. Służy też do kopania rowów i okopów w glebach 1-4 kategorii bez spulchniania oraz w zamrożonych glebach po ich wcześniejszym spulchnieniu. Obecność zawiesia hakowego umożliwia podnoszenie, opuszczanie i przenoszenie różnych ładunków.

W poprzednich latach siły zbrojne Ukrainy przejęły szereg rodzajów sprzętu wojskowego krajowego producenta - „AvtoKrAZ”. Były to w szczególności maszyna do robót ziemnych PZM-3 na podwoziu KrAZ-5233NE, cysterna AT-12 na podwoziu KrAZ-63221 oraz rodziny aut KrAZ-6322 (6 × 6) i KrAZ-5233VE (4 × 4).

AvtoKrAZ pozostaje gotowy w pełni wyposażyć jednostki wojskowe Sił Zbrojnych Ukrainy w niezbędny nowoczesny sprzęt pochodzący z krajowego zakładu. Firma może dostarczać podwozia wysokiej mobilności – dzielności terenowej w układach napędowych 4x4 i 6x6, warianty opancerzone oraz różne wojskowe podwozia specjalne pod zabudowy pochodzące od innych dostawców.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA