REKLAMA

System BM-21 UM Berest oparty na podwoziu KrAZ

Podczas wystawy Arms and Security, która odbyła się w październiku w Kijowie, pokazana została premierowa militarna ciężarówka Kraza wraz z dogłębnie zmodernizowaną do standardu BМ-21 Berest wyrzutnią rakietową kalibru 122 mm systemu BM-21 Grad.

Producent
Fot. Producent

W armii ukraińskiej pojazd ten zastąpi oryginalny system B-21 Grad, wywodzący się jeszcze z czasów radzieckich. Nowość tę wraz z Krazem przygotowały zakłady remontowe Shepetovka – Shepetovka Repair Plant. Całość firmuje natomiast ukraińska państwowa centrala handlu uzbrojeniem "Ukroboronprom".

W porównaniu do Grada, BM-21 Berest zapewnia większą siłę ognia i jego podniesioną precyzję, integrację cyfrowych układów sterowania i naprowadzania, poprawioną mobilności oraz skrócony czas uzyskania gotowości do oddania strzału. Ukraińcy bardzo mocno przy tym podkreślają, że do produkcji tego systemu rakietowego wykorzystywane są wyłącznie komponenty wykonane w ich państwie. Cyfrowy system kontroli ognia pozwala załodze przygotować się do ostrzału, w szczególności do przeprowadzenia pełnego przeglądu stanu wyrzutni, bez opuszczania kabiny. Kolejna cecha polega na wzroście liczby wyrzutni z 40 do 50 (10x5 a nie 10x4 jak w BM-21 Grad), co przekłada się właśnie na wyraźne zwiększenie siła ognia, oznaczające zadanie przeciwnikowi większych strat. Poza tym nowe technologie cyfrowe oznaczają włączenie do systemu wymiany informacji, umożliwiając załodze uzyskanie w czasie rzeczywistym precyzyjnych danych na temat dyslokacji sił wroga. Te dane są generowane, przetwarzane i dostarczane przez drony, radary rozpoznania artyleryjskiego i inne systemy nadzoru. Taka integracja zdecydowanie poprawia precyzję oraz efektywność prowadzenia ostrzału.

REKLAMA

Za pojazdową bazę służy premierowe 2-osiowe podwozie klasy średniej ładowności i wysokiej mobilności taktycznej – dzielności terenowej 4х4 КрАЗ 5401НЕ, niedawno opracowane przez "AutoKrAZ". Ma ono wydłużoną, załogową, czterodrzwiową kabinę z dwoma rzędami siedzeń dla komfortowego przewozu załogi i możliwości zabrania pełnego komputerowo wspomaganego systemu nadzoru sterowania wyrzutnią, w tym ekranu monitora komputera pola walki wraz z przełącznikami.

Wybrane podwozie KrAZ-5401NE 4x4 wyróżnia się ładownością taktyczną – w terenie 9000 kg. Dla zachowania wysokiej mobilności na wszystkich kołach założono specjalne pojedyncze ogumienie szerokoprofilowe z bieżnikiem terenowym oraz zainstalowano układ pompowania kół. W efekcie auto bez większych problemów może się poruszać po drogach o nawierzchni utwardzonej i nieutwardzonej oraz w ciężkim terenie. Zasięg wynosi do 600 km dzięki dwóm zbiornikom paliwa o pojemności 165 l każdy. Wartość prędkości maksymalnej określono zaś na ponad 90 km/h. Poza tym, ze względu na zastosowanie zwartej kabiny wagonowej, a nie klasycznej z silnikiem z przodu, w porównaniu z pierwowzorem samochód charakteryzuje się zdecydowanie poprawioną manewrowością. W rezultacie bez większych problemów może być eksploatowany w środowisku typowo miejskim, przy sieci wąskich, krętych uliczek.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA