REKLAMA

Szwedzka armia zamawia ciężarówki MAN Rheinmetall z serii HX jako nośniki systemu Patriot pochodzącego od partnera Rheinmetall – amerykańskiego koncernu Raytheon

Firma Rheinmetall zawarła umowę ze szwedzkimi siłami zbrojnymi na dostawę pojazdów do transportu elementów systemu obrony powietrznej Patriot firmy Raytheon, partnera Rheinmetall.

Producent
Fot. Producent

Począwszy od pierwszego kwartału 2021 roku Rheinmetall MAN Military Vehicles (RMMV) zaopatrzy Szwecję w 40 ciężarówek klasy wysokiej ładowności i wysokiej mobilności taktycznej – dzielności terenowej. Będzie to 16 ciągników siodłowych i 24 podwozia w wykonaniu dedykowanego wariantu transportowego – wsparcia logistycznego, wszystkie pochodzące z hybrydowej – cywilno-militarnej gamy HX. Dokładnej wartości zlecenia nie ujawniono, niemniej oficjalnie podano, że suma zamówienia jest rzędu dwucyfrowej kwoty wyrażonej w milionach EUR.

REKLAMA

FMV – szwedzki urząd zamówień publicznych – dla swojego korpusu logistycznego zakontraktował dotąd inne wersje aut z gamy HX. Ostatnie porozumienie z RMMV w zakresie nabycia specjalnych dedykowanych odmian transportowych – nośników i wykonań wsparcia logistycznego dla systemu obrony przeciwlotniczej Patriot – pozostaje zgodne z samą koncepcją typoszeregu HX – co więcej podkreśla zadowolenie klienta z tych wypróbowanych i przetestowanych hybrydowych "militarnie przystosowanych, ale z komercyjnej półki"“ ("military-off-the-shelf") kołowych środków przewozu.

Najnowsza generacja pojazdów HX2 spełnia wszystkie kryteria, jakie powinny sprostać współczesne samochody wsparcia logistycznego – cechuje się bowiem maksymalną mobilnością taktyczną – dzielnością terenową – tzn. zdolnością do radzenia sobie nawet z najcięższymi drogami i najtrudniejszym terenem, oraz wytrzymałością i wszechstronnością – wysoką uniwersalnością eksploatacyjną. Coraz ważniejsze stają się również elastyczne rozwiązania w sferze balistycznej i przeciwminowej ochrony załóg, realizowane poprzez kabiny modułowe, opancerzone zewnętrznie lub integralnie. Jednocześnie HX2 należą do najpowszechniej stosowanych na świecie wojskowych ciężarówek. Obecnie mianowicie około 10000 z nich znajduje się w służbie na całym globie, co z jednej strony potwierdza ogromny sukces ich dostawcy, z drugiej pozwala na zebranie unikatowego doświadczenia operacyjnego. Szczególnie w działaniach wielonarodowych fakt eksploatacji pojazdów Rheinmetall MAN przekłada się na znaczne korzyści w zakresie interoperacyjności i logistyki. Aktualnie grupa krajów-użytkowników przedstawicieli linii HX/HX2 obejmuje między innymi Wielką Brytanię, Australię, Nową Zelandię i Danię. W międzyczasie znaczące zlecenia w Rheinmetall MAN na modele z rzędu HX2 złożyły także Norwegia, Szwecja i – ostatnio – Niemcy.

Zamówienie złożone przez Szwecję jest pierwszym wspólnym projektem zakupowym Raytheona i Rheinmetalla od momentu zawarcia porozumienia o współpracy w marcu 2018 roku. System Patriot stanowi podstawę zintegrowanej obrony powietrznej i obrony przeciwrakietowej siedmiu państw NATO i wykazuje interoperacyjność z systemami siedmiu innych krajów partnerskich na całym świecie.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA