REKLAMA

TATRA TRUCKS a.s. obchodzi 100-lecie światowej sławy marki TATRA Cz.1

Najstarszy czeski wytwórca samochodów – TATRA TRUCKS a.s. - słusznie należy do rodzinnego srebra czeskiego przemysłu. W 2017 roku obchodził 120-rocznicę wyprodukowania swojego pierwszego pojazdu, w zeszłym roku minęło 120 lat od powstania pierwszej ciężarówki w Kopřivnicy, a w tym roku upamiętnia 100 lat marki TATRA, która do dziś widnieje na budowanych przez niego autach.

Producent
Fot. Producent

Od wagonów po pierwsze samochody

W 1850 roku w Kopřivnicy urodzony w tym mieście Ignaz Schustala założył przedsiębiorstwo, który stopniowo zaczęło budować wozy i bryczki konne, a następnie swoje portfolio uzupełniło o wagony kolejowe. To był początek długiego istnienia fabryki, dziś noszącej nazwę TATRA TRUCKS a.s. W 1891 roku rozpoczął się nowy rozdział w historii produkcji pojazdów w Kopřivnicy. W tym czasie powstała nowa spółka akcyjna Nesselsdorfer Wagenbau-Fabriks-Gesellschaft vormals k.k. priv. Wagenfabrik Schustala & Co. z siedzibą w Kopřivnicy. W 1897 roku zmontowano pierwszy samochód osobowy, a rok później pierwszy zmotoryzowany samochód opuścił zakład w Kopřivnicy. Stopniowo nazwa Nesselsdorfer Automobile lub Nesselsdorfer, wywodząca się z niemieckiej nazwy Kopřivnice lub Nesselsdorf, była używana dla aut Kopřivnice. Wraz ze zmianą systemu dystrybucji i rosnącym znaczeniem działań reklamowych oraz marketingowych, od 1911 roku logo NW lub dwugłowy orzeł Nesselsdorf zaczęły pojawiać się z przodu pojazdów.

REKLAMA

Kolejny kamień milowy w historii wytwórni nastał wraz z zakończeniem I wojny światowej. Jedną z pierwszych zmian w prawie nowej Republiki Czechosłowackiej, jak brzmiała jej oficjalna nazwa, było tak zwane prawo nostryfikacji, tj. po prostu przeniesienie głównej siedziby – siedziby rejestrowej podmiotów gospodarczych działających w byłych Austro-Węgrzech z nowej republiki austriackiej do Czechosłowacji. Taka sytuacja wystąpiła m.in. w przypadku Nesselsdorfer Wagenbau-Fabriks-Gesellschaft, ponieważ siedziba firmy została przeniesiona do Wiednia w 1904 roku. Wkrótce po powstaniu republiki Czechosłowackiej firma Kopřivnice zaczęła używać nowej czeskiej nazwy, czyli Kopřivnice. Niemniej 1919 rok przyniósł narodziny słynnej marki TATRA, która po raz pierwszy pojawiła się na ciężarówkach typu TL 4.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA