REKLAMA

TATRA TRUCKS a.s. obchodzi 100-lecie światowej sławy marki TATRA Cz.2

Najstarszy czeski wytwórca samochodów – TATRA TRUCKS a.s. - słusznie należy do rodzinnego srebra czeskiego przemysłu. W 2017 roku obchodził 120-rocznicę wyprodukowania swojego pierwszego pojazdu, w zeszłym roku minęło 120 lat od powstania pierwszej ciężarówki w Kopřivnicy, a w tym roku upamiętnia 100 lat marki TATRA, która do dziś widnieje na budowanych przez niego autach.

Producent
Fot. Producent

Marka TATRA powstała w Tatrach Wysokich

Według legendy i wspomnień kierowcy testowego i wyścigowego Josefa Veřmiřovskiego oraz na podstawie kilku dokumentów, znak firmowy TATRA powstał w związku z próbami pojazdów prowadzonych w śnieżnych Tatrach Wysokich na początku 1919 roku. Podczas jednego z takich próbnych przejazdów samochód Kopřivnice dotarł do Tatrzańskiej Łomnicy. W tym momencie Veřmiřovský wspominał: „I wyobraźcie sobie zdziwienie i zdumienie w śnieżnej Tatrzańskiej Łomnicy, przygotowującej się już do zimowania, spowodowane niezwykłym wyglądem karoserii i załogi w krzaczastym futrze! Nikt nie chciał nam uwierzyć, że przeszliśmy tędy, dopóki tamtejszy powożący zaprzęgiem, który minęliśmy, nie dał naszym słowom wiary. A potem stało się: jeden z alpinistów rzekł z westchnieniem - to byłby samochód dla Tatr!”
Podczas tych testów obecny był także Jan Novák, szef działu motoryzacji korporacyjnej. Powiedział on, że nazwa TATRA będzie odpowiednia do nazywania samochodów Kopřivnice. Po powrocie do Kopřivnicy rzekomo wykonał nawet okrągłą plakietkę ze znakiem TATRA. Jan Novák jest również autorem – twórcą marki TATRA w dokumentach rejestracyjnych znaków towarowych, które firma wprowadziła w połowie lat trzydziestych.

REKLAMA

W dniu 29 marca 1919 roku pierwsze dziesięć ciężarówek wojskowych typu TL 4 opuściło zakład w Kopřivnicy. Były one przeznaczone dla armii czechosłowackiej i nosiły oznaczenie TATRA, co można zobaczyć w Zamówieniu nr 60439 w historycznym rejestrze zamówień, znajdującym się w Muzeum Technicznym Kopřivnice. Zdjęcia tych samochodów nie są jednak dostępne. Pierwszy udokumentowany fotograficznie samochód TATRA jest też typu TL 4, ale został przeznaczony do transportu drewna. Ta znana fotografia jest również datowana w 1919 roku i znajduje się w archiwum przedsiębiorstwa. Przy tym to właśnie ten samochód często bywa nazywany tym pierwszym samochodem marki TATRA. Niemniej materiały archiwalne w tym zakresie nie dają całkowitej pewności. Mimo tego pewne pozostaje, że rok 1919 to rok narodzin marki TATRA, która była stosowana i używana w samochodach produkowanych przez firmę Koprivnice. Lecz w nazwie firmy pojawił się dopiero w 1927 roku, kiedy Kopřivnice stała się spółką Tatra – spółką akcyjną odpowiedzialną za budowę samochodów i wagonów kolejowych. Ponadto plakietka – znak firmowy TATRA stał się częścią nazwy podmiotu i powyższe jest nadal aktualne. Jako znak towarowy firma TATRA została zarejestrowana w połowie lat trzydziestych XX wieku.
Niecałe sześćdziesiąt lat później, na początku lat 90. XX wieku, znak towarowy TATRA został uznany przez Industrial Property Office za dobrze znany znak towarowy. Znak towarowy TATRA, obecnie zarejestrowany w ponad stu krajach na całym świecie, stanowi ważną część wartości TATRA TRUCKS a.s

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA