REKLAMA

TATRA TRUCKS będzie wspierać nadchodzącą wyprawę Tatra Wokół Świata – Tatra kolem světa 2 – Around the World 2

Pod koniec lat 80. miłośnicy podróży i ogół społeczeństwa śledzili wielką wyprawę dookoła świata, w którą w 1987 roku wyruszył fabryczny zespól zakładów Tatra w ciężarówce TATRA T 815 6x6 GTC. Teraz grono zapaleńców i miłośników czeskiej marki chce powtórzyć ten wyczyn – w ciągu najbliższych trzech lat zamierzają odbyć ekspedycję Tatry na całym świecie. Jej cel polega na promocji marki i wspieraniu jej dziedzictwa. Dlatego przedsięwzięcie to otrzyma pomoc ze strony producenta samochodów Koprivnice – TATRA TRUCKS.

Producent
Fot. Producent

Petr Holeček i Marek Havlíček oraz CzechOverland, wpadli na pomysł drugiej wyprawy dookoła świata z Tatrą. W jej trakcie w latach 2020-2022 planują przejechać około 270 000 kilometrów. To ma być największa na świecie wyprawa tego rodzaju, w której może uczestniczyć nawet 600 osób. Koncepcja tego projektu należy do wyjątkowych, gdyż specjalnie przystosowane Tatry będą miały zarezerwowane miejsca dla tych, którzy będą mogli stopniowo dochodzić na kolejnych etapach trasy. Osoby te staną się częścią czegoś niepowtarzalnego, przeżyją największą przygodę swojego życia, a jednocześnie będą wspierać przebieg przedsięwzięcia i związane z nim działania.

Marek Havlíček mówi „Chcemy nie tylko oddać hołd oryginalnej wyprawie, ale przede wszystkim wzbudzić w ludziach pragnienie odkrywania, poznawania i pokonywania granic, nie tylko państwowych, ale też własnych”. Marek to jeden z dwóch członków zespołu realizujących projekty wspomagające, zaplanowane w trakcie podróży, w tym kontakt i koordynator w Republice Czeskiej, zabezpieczający również działania marketingowe i PR oraz inne usługi. Ponadto zorganizował kampanię na portalu crowdfundingowym w celu wsparcia tego wyczynu.

REKLAMA

Wyprawę Tatra kolem světa 2 wspiera też fabryka samochodów Kopřivnice TATRA TRUCKS. Petr Hendrych, wiceprezes zarządu i dyrektor ds. sprzedaży i marketingu podmiotu, wyjaśnia „Nasza firma jest dumna ze swojej historii i pierwsza wyprawa po świecie stanowi jej część. Dlatego cieszymy się, że możemy znaleźć podróżników, którzy chcą śledzić jej przebieg i przedstawili konkretny oraz przemyślany projekt. Dlatego zdecydowaliśmy się wesprzeć ich w swoich planach”.
Obaj główni bohaterowie wyprawy mają duże doświadczenie w podróżowaniu i prowadzeniu aut w ekstremalnych warunkach. Marek Havlíček to doświadczony podróżnik, pisarz i fotograf. Między innymi w latach 2016-2018 dużo podróżował po świecie, a wcześniej w latach 2008-2010 jeździł do Afryki. Ogółem ma przebyte ponad 400 000 km w samochodach i na motocyklach. W ciągu dwunastu lat Petr Holeček przejechał zaś kilkaset tysięcy kilometrów w Tatrach po afrykańskiej Angoli. Bez zaplecza technicznego i tylko z podstawowymi narzędziami zawsze udawało mu się osiągnąć cel, jednocześnie komunikując się i współpracując z miejscowymi.

Tatra z uczestnikami wyprawy stopniowo odwiedzi 68 krajów, a trasa zalicza się do wyjątkowych Zarazem jednak będzie miała wspólne punkty z oryginalną wyprawą dookoła świata z końca lat 80. i będzie się do niej w ten sposób odnosić. Dzięki temu uczestnicy nabędą autentyczne doświadczenie, które będzie dalekie od odpoczynku. Etapy poprowadzą między innymi do popularnego Bliskiego i Dalekiego Wschodu, Ameryki Południowej oraz kontynentu afrykańskiego. Petr Holeček dodaje „Planujemy podróżować po świecie jak nikt inny, chcemy pokazać ludziom szacunek dla innych krajów, innych kultur, a także podejście do życia pełne optymizmu. A nawet najbardziej odważni poszukiwacze przygód mogą zabrać ze sobą nawet naszą ciężarówkę Tatra”
Specjalny wariant na podwoziu TATRA 4x4 został przygotowany na wyprawę, nawiązując do oryginalnego samochodu TATRA T 815 GTC. Na przykład Ondřej Skácel, szef działu projektów ciężarówek w TATRA TRUCKS, lub Dalibor Petr, syn kierowcy oryginalnej wyprawy dookoła świata, pomagają zbudować ten egzemplarz. Petr Holeček i Marek Havlíček wyjaśniają „Dlaczego wybraliśmy Tatrę? Tatra to czeska ikona samochodu, a nasi poprzednicy wybrali ją, więc jest to symbolika. Ponadto dzięki wyjątkowemu podwoziu, chłodzonemu powietrzem silnikowi i konstrukcji stanowi doskonały samochód podróżny do wymagających warunków i terenu, dzięki czemu może bezpiecznie dostarczyć nas tam, gdzie inne samochody mają problem. Kiedy budujemy naszą specjalność, wykorzystujemy zarówno nasze lata podróży, jak i nowoczesną technologię”.

Pojazd powinien zostać ukończony jesienią tego roku, a następnie odbędzie się jego prezentacja podczas trasy po Czechach i na Słowacji.
Sama wyprawa zostanie podzielona na cztery etapy, pomiędzy którymi specjalna Tatr będzie transportowana statkiem na poszczególne kontynenty.

Etap 1 - czas trwania 9 miesięcy, około 70000 km, 22 kraje
Czechy - Słowacja - Węgry - Słowenia - Chorwacja - Bośnia i Hercegowina – Czarnogóra - Albania - Macedonia - Grecja - Bułgaria - Turcja - Gruzja - Armenia - Azerbejdżan - Iran - Turkmenistan - Uzbekistan - Tadżykistan - Kirgistan - Kazachstan - Mongolia - Rosja

Etap 2 - czas trwania 5 miesięcy, około 40000 km, 8 krajów
Chile - Argentyna - Paragwaj - Brazylia - Boliwia - Peru - Ekwador - Kolumbia

Etap 3 - 9 miesięcy, około 80000 km, 10 krajów
Panama - Kostaryka - Nikaragua - Honduras - Salwador - Gwatemala - Belize - Meksyk - USA - Kanada

Etap 4, czas trwania 9 miesięcy, około 80000 km, 28 krajów
Republika Południowej Afryki - Lesotho - Suazi - Namibia - Botswana - Zambia - Malawi - Tanzania - Rwanda - Uganda - Demokratyczna Republika Konga - Kongo - Gabon - Kamerun - Nigeria - Niger - Benin - Togo - Ghana - Burkina Faso - Mali - Mauretania - Senegal - Gambia - Sierra Leone - Maroko - Hiszpania - Francja - Niemcy - Czechy

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA