REKLAMA

TATRA TRUCKS ma nowe zamówienia eksportowe na wyroby wojskowe

Oprócz produkcji cywilnej produkcja ciężarówek wojskowych stanowi bardzo ważną część działalności dla Tatra Trucks. Od dekad pozostaje ona bowiem nie tylko tradycyjnym dostawcą taboru dla armii Republiki Czeskiej, ale i swoje specjalne wojskowe warianty sprzedaje do wielu krajów na wszystkich kontynentach.

Producent
Fot. Producent

Także w tym roku fabryka w Kopřivnicy zdobyła u klientów zagranicznych znaczące zamówienia na dziesiątki pojazdów tego rodzaju, a następne kontrakty na jeszcze większe liczby egzemplarzy są w trakcie negocjacji.
Przede wszystkim podmiot kontynuował ubiegłoroczne dostawy podwozi do zastosowań militarnych do Brazylii, od kilku lat będącej stałym klientem. W tym roku wygrał on zamówienie na 56 kompletnych podwozi w wydaniach 4x4 i 6x6, co oznacza ponad dwukrotny wzrost w stosunku do roku poprzedniego. Brazylijski kontrahent na przekazanych przez Tatrę samych podwoziach z centralną rurą nośną i półosiami wahliwymi, wyposażonych też w silniki i skrzynie biegów TATRA, instaluje specjalne nadwozia pancerne. Tak powstające gotowe wyroby będą częściowo przeznaczone dla armii brazylijskiej, pozostałe zaś znajdą swoich użytkowników w armiach innych państw. W tym kontekście TATRA TRUCKS oczekuje w przyszłości dalszych zamówień dzięki długoterminowej i bardzo dobrej współpracy z brazylijskimi partnerami.
Ponadto dla Brazylii przeznaczono trzy sztuki podwozi z serii Terra, w konfiguracji układu napędowego 8x8. Ciężarówki te będą zaopatrzone we własne Tatry silniki oraz skrzynie biegów i następnie dostarczone niemieckiemu kooperantowi. W Niemczech zostaną na nich zainstalowane specjalne zabudowy w postaci hakowego systemu załadunkowego. Tak skompletowane posłużą w Ameryce Południowej jako kołowe składowe wsparcia logistycznego dla systemu mostów pontonowych - towarzyszących.
Następny ważny rynek to Turcja, gdzie Tatra również odniosła sukces dzięki swoim wersjom wojskowym. Pierwsze pozyskane zamówienie dotyczy 29 4-osiowych podwozi Force 8x8. Ponieważ najbardziej uznani, zarówno miejscowi, jak i zagraniczni wytwórcy dążą do dostaw dla tureckich sił zbrojnych, a strona turecka zawsze wymaga najwyższej jakości, powyższe sprawia, że w przyszłości czeskie przedsiębiorstwo liczy tam na odniesienie znacznego sukcesu biznesowego. Zakontraktowane podwozia otrzymają silnik Cummins ISX w nastawie o mocy maksymalnej 447 kW/600 KM, w pełni automatyczną skrzynię biegów Allison oraz centralny system pompowania opon. Podwozia te, o dopuszczalnej maksymalnej masie całkowitej 46000 kg, staną się podstawą specjalnych typów ratowniczych – ewakuacyjnych dla wojska tureckiego. W ramach współdziałania z partnerem lokalnym ciężarówki dostaną kabinę opancerzoną i specjalną zabudowę z ramieniem holowniczymi o maksymalnym nacisku osi na tzw. widelec do 13000 kg.

REKLAMA

Poza tym firma uczestniczyła w innych przetargach dotyczących dostaw dla armii tureckiej, głównie odmian logistycznych, ciągników do naczep, wersji ratowniczych (ratownictwa technicznego) oraz nośników zabudów specjalnych.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA