TATRA TRUCKS przekroczyła plan z zeszłego roku i sprzedała 1277 aut Cz.1

W 2021 roku TATRA TRUCKS zdołało sprzedać więcej samochodów niż planowano i wywiązała się ze swoich zobowiązań wobec partnerów. Dostarczyła klientom łącznie 1277 pojazdów, zdobyła także duże kontrakty wojskowe w krajach NATO, rozpoczęła prace nad samochodem zasilanym wodorem oraz świętowała dziesięć lat produkcji linii modelowej PHOENIX.

TATRA TRUCKS przekroczyło plan z zeszłego roku i sprzedało 1277 aut. W 2020 roku (rok wcześniej), pomimo pandemii, nie wstrzymała produkcji ani na dzień, dzięki czemu zrealizowała swój plan i dostarczyła 1186 egzemplarzy. Na rok 2021 zaplanowała przekazać 1220 sztuk, co ostatecznie udało się zwiększyć, dostarczając klientom 1277 pojazdów. Z tej liczby ok. 40 proc. trafiło na rynki Czech i Słowacji, reszta przeznaczona była na eksport. W sferze udziału produkowanych samochodów w podziale na główne segmenty, 40 proc. odebrali klienci z sektora cywilnego, 10 proc. przeznaczono dla służb ratowniczych, a 50 proc. dostarczono w ramach kontraktów wojskowych.

REKLAMA

Pavel Lazar, dyrektor generalny i prezes zarządu TATRA TRUCKS, powiedział „Zeszły rok był bardzo udany dla Tatry i ten trend powinien być kontynuowany w tym roku, gdyż odnotowujemy silny popyt klientów na nasze wyjątkowe pojazdy. W zeszłym roku wygraliśmy także przełomowe kontrakty wojskowe w Belgii i Niemczech, które mogą nam zasadniczo pomóc w szerszym umocnieniu się w środowisku wojskowym NATO. Znaczące projekty wojskowe to zamówienie na pojazdy dla armii belgijskiej – to największy projekt militarny dla Tatry nie tylko w minionym roku, ale też w ostatnich latach. TATRA TRUCKS, we współpracy z partnerem samochodowym DAF Trucks, dostarczy do Belgii 879 ciężarówek logistycznych CF na platformach Tatra 4x4 i 8x8”. Petr Hendrych, dyrektor sprzedaży i wiceprzewodniczący zarządu, dodał „Nasza firma będzie również montować pojazdy, a przy projekcie będzie współpracować kolejna firma z Koprzywnicy – Tatra Defence Vehicle. Ponadto pod koniec ubiegłego roku belgijskie Ministerstwo Obrony zamknęło następny przetarg na dostawę 9 ciężkich ciągników 8x8, w którym również nam się udało”.

W ubiegłym roku TATRA TRUCKS odnotowały kolejny duży sukces komercyjny w ramach NATO na zachód od granicy czeskiej. Jesienią ubiegłego roku niemiecka Bundeswehra zamówiła 76 samochodów strażackich na podwoziu FORCE, które powstaną we współpracy z partnerską firmą Rosenbauer. W ubiegłym roku TATRA TRUCKS zrealizowała również dostawę trzech tuzinów ciężarówek z hakowym systemem załadowczym dla czeskiej armii oraz pracuje nad programem nowych kołowych samobieżnych haubic i systemów obrony przeciwlotniczej, dla których ma zaopatrzyć armię w odpowiednie podwozia. TATRA wyprodukowała także pierwsze pojazdy dla czeskiej armii zamówione pod nowe mobilne radary 3D MADR, specjalne pojazdy interferencyjne STARKOM czy podwozia do pojazdów opancerzonych TITUS. Na targach IDET przedstawiciele Tatra podpisali ponadto umowę z państwowym przedsiębiorstwem VOP CZ na dostawę dodatkowych podwozi pod cysterny, również przeznaczonych dla Sił Zbrojnych Czech. Poza tym w ubiegłym roku rozpoczęto dostawy dziesięciu sztuk FORCE dla Sił Zbrojnych Ukrainy.

zobacz galerię

REKLAMA