TATRA TRUCKS przekroczyła plan z zeszłego roku i sprzedała 1277 aut Cz.2

W 2021 roku TATRA TRUCKS zdołało sprzedać więcej samochodów niż planowano i wywiązała się ze swoich zobowiązań wobec partnerów. Dostarczyła klientom łącznie 1277 pojazdów, zdobyła także duże kontrakty wojskowe w krajach NATO, rozpoczęła prace nad samochodem zasilanym wodorem oraz świętowała dziesięć lat produkcji linii modelowej PHOENIX.

Dziesięć lat serii Phoenix i nowe projekty

We wrześniu 2021 roku Tatra uczciła jeszcze 10 rocznicę rozpoczęcia produkcji linii modelowej Phoenix, będącej kluczowym produktem dla sektora cywilnego. Do tej pory firma dostarczyła klientom ponad 3650 samochodów z tej serii. Już w 2012 roku PHOENIX zdobył tytuł Najlepszego Pojazdu z pełnym napędem w prestiżowym konkursie International Truck of the Year. Po raz pierwszy wyrób któregokolwiek z wytwórców ciężarówek z Europy Środkowo-Wschodniej został nominowany do tej nagrody i zdobył ten prestiżowy tytuł. W ubiegłym roku rozpoczęto również prace nad prototypem z napędem wodorowym, nad którym podmiot współpracuje z kilkoma czeskimi organizacjami badawczymi i uczelniami, na czele których stoi Instytut Badań Jądrowych Řež. „Do projektu wykorzystamy podwozie serii TATRA FORCE w specjalnej konstrukcji, przeznaczone dla przemysłu wydobywczego, dzięki czemu będziemy mogli przetestować samochód w najbardziej wymagających warunkach. TATRA zapewnia też pełną integrację wszystkich komponentów i systemów napędowych. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwszy prototyp do testów powinien być gotowy do końca tego roku” – wyjaśnia Radomír Smolka, dyrektor ds. badań i rozwoju TATRA TRUCKS.

REKLAMA

W 2021 roku TATRA TRUCKS rozwijała swoją działalność i w ramach wielu projektów zagranicznych. W połowie roku w Trenczynie na Słowacji powstała nowa spółka zależna Tatra Defence Slovakia, która będzie odpowiedzialna za produkcję podwozi, kabin i wybranych typów zabudów do pojazdów TATRA przeznaczonych dla słowackich sił zbrojnych. W ubiegłym roku w nowym kompleksie przemysłowym w Arabii Saudyjskiej rozpoczęła się także seryjna produkcja wojskowych wersji samochodów TATRA. TATRA TRUCKS przyczyniła się do realizacji tego projektu poprzez transfer technologii i produkcji, doradztwo w sferze usług w zakresie budowy firmy oraz pomagała przy budowie linii montażowej i tworzeniu zarządzania produkcją. Obecnie dostarcza komponenty i podzespoły pojazdów montowanych w Arabii Saudyjskiej, ale stopniowo produkcja niektórych części będzie lokalizowana na miejscu.

Oprócz tego w 2021 roku po długiej przerwie odbyło się szereg imprez targowo-prezentacyjnych, na których TATRA pokazała swoje produkty. Różne modele potencjalni klienci, eksperci i publiczność mogli zobaczyć m.in. na targach IDEX w Abu Dhabi, IDEB w Bratysławie, MSPO w Kielcach w Polsce czy IDET w Brnie. Co więcej, Tatry były obecne na pokazach statycznych i dynamicznych w ramach wydarzeń NATO czy Dni Błota. „Jednym z najważniejszych wydarzeń minionego roku w prezentacji marki TATRA i jej długiej tradycji było listopadowe otwarcie oczekiwanego nowego Muzeum Samochodów Ciężarowych TATRA w Kopřivnicy i pobliskiej hali ekspozycyjnej historycznego wagonu motorowego Slovenská strela. Zarówno budynki muzealne, jak i ich eksponaty stały się reprezentacyjnymi stoiskami w historii TATRA TRUCKS i produkcji przemysłowej na północnych Morawach” – powiedział Kamil Košťál, dyrektor marketingu TATRA TRUCKS. Muzeum należy do Kraju Morawsko-Śląskiego, działając poprzez organizację zależną Muzeum Regionu Novojičín.

zobacz galerię

REKLAMA