REKLAMA

Tatra T815/7 6x6 w roli pożarniczego samochodu ewakuacji – ratownictwa drogowego

Pod koniec stycznia czeska firma CONTSYSTEM s.r.o. dostarczyła czeskiej straży pożarnej w regionie morawsko-śląskim specjalny pojazd ewakuacyjny – ratowniczy, przeznaczony do prowadzenia działań ratowniczych, szczególnie w przypadku wypadków drogowych.

Producent
Fot. Producent

Jego bazę stanowi 3-osiowe podwozie Tatra z serii T815/7 w zdemilitaryzowanym wydaniu, w kompletacji z kabiną długą i bliźniaczym ogumieniem na tylnym tandemie, co w tej sytuacji całkowicie wystarczy. Podwozie to nadal bowiem nadaje się do jazdy zarówno po drogach o nawierzchni utwardzonej, jak i poza nimi, cechując się wysoką mobilnością taktyczną – dzielnością terenową.

REKLAMA

Specjalistyczne nadwozie składa się z trzech zasadniczych składowych. Pierwsza to zabudowa włoskiej firmy OMARS – typ 110T 11, z bocznymi zamykanymi skrzynkami na sprzęt i wyposażenie. Skrzynki te są zamykane klapami, podczas gdy największa – centralna – z dostępem po obu stronach – lekkimi aluminiowymi żaluzjami wodo- i pyłoszczelnymi. Druga to zamontowany między osiami pierwszą i drugą żuraw hydrauliczny HIAB X-HiPro 418 EP-5 o udźwigu 2,2 tony na wysięgu 15 metrów. Trzecia zaś to opuszczany tylny widelec holowniczy – ramię holownicze, pozwalające na holowanie pojazdów o masie do 25 ton, przy nacisku osi na widelec do 5 ton. Do tego dochodzą trzy wciągarki o sile uciągu odpowiednio 20, 10 i 5 ton.

Przy kompletowaniu tego nadwozia CONTSYSTEM wykonał następujące prace: niestandardowy montaż hydraulicznego żurawia załadunkowego na pojeździe wraz z podłączeniem, zabezpieczenie oznaczeń samochodowych specjalnym czerwonym kolorem RAL 3024, ustawienie systemu sterowania i szkolenie operatora, współpraca z OMARS podczas dostawy i montażu nadwozia powypadkowego, współpraca z THT Polička podczas dostawy i montażu sprzętu dla straży pożarnej.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA