REKLAMA

Tatra T815-7 8x8 z systemem załadunku bocznego STEELBRO SB 362 dla armii czeskiej

W 2017 roku czeska firma CONTSYSTEM s.r.o przekazała rodzimym siłom zbrojnym niezwykle ciekawy rodzaj ciężkiego kołowego terenowego transportera wsparcia logistycznego.

Producent
Fot. Producent

Było to podwozie Tatra z hybrydowej – militarnej rodziny T815-7 Force w wydaniu 4-osiowym. Jego kompletacja obejmowała krótką, integralnie opancerzoną kabiną dostarczoną przez izraelskie przedsiębiorstwa Plasan oraz w formie zabudowy hydrauliczny system załadunku bocznego STEELBRO – typ SB 362. Steelbro to podmiot pochodzący z Nowej Zelandii, wyspecjalizowany w wytwarzaniu urządzeń tego rodzaju. Proponowane przez niego te urządzenia w układzie czysto użytkowym stanowią alternatywę w stosunku do powszechnie używanych hakowych systemów załadowczych. W porównaniu z nimi wyróżniają się dwoma zasadniczymi cechami – po pierwsze jest to system załadunku bocznego, podczas gdy system hakowy opiera się na załadunku od tyłu. I po drugie o ile w systemie hakowym przy załadunku na pojazd zabierany element jest przemieszczany i w pionie, i w poziomie, o tyle w systemie załadunku bocznego jedynie w płaszczyźnie pionowej. W efekcie system załadunku bocznego może bezpośrednio z boku przejmować palety i kontenery nie tylko z placu, ale i z innych pojazdów samochodowych czy wagonów kolejowych. Może też piętrować kontenery. Wreszcie – ponieważ w trakcie operacji załadunkowej zabierany element – paleta, kontener, platforma, nadwozie wymienne – przez cały czas pozostaje w poziomie, system ten idealnie nadaje się do operowania kontenerami czy platformami z wrażliwym na wstrząsy i przechylenia wyposażeniem wojskowym, takim jak przykładowo kontenery ze sprzętem elektronicznym, kontenery warsztatowe, kontenery medyczne, kontenery laboratoryjne. Ważną rolę odgrywa tu szczególnie brak przechylenia podczas operowania przy załadunku.

REKLAMA

System STEELBRO – typ SB 362 na Tatrze T815-7 8x8 sił zbrojnych Czech – ze względu na rozstaw obu żurawi – służy do operowania platformami i kontenerami standardu ISO o długości do 20 stóp.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA