Tatry wracają na Słowację – w Trenczynie będą montowane podwozia, kabiny i zabudowy tych ciężarówek

Tatra i jej produkcja powracają na Słowację. Drugi historycznie najstarszy wytwórca samochodów o bogatej historii z czasów Czechosłowacji zakłada swoją filię w Trenczynie, w dzierżawionych pomieszczeniach Ministerstwa Obrony Republiki Słowackiej, gdzie będzie montował podwozia, kabiny oraz wybrane rodzaje nadbudów.

Słowacka firma Tatra Defense Slovakia w niedalekiej przyszłości planuje zainwestować w te obiekty 3 mln EUR i rozpocząć lokalne produkcję/montaż, co stwarza dalsze możliwości synergii dla lokalnych producentów specjalistycznych zabudów do ciężarówek i związane z tym tworzenie kolejnych miejsc pracy liczonych w setkach. Tatra wraca bowiem po latach na Słowację z produkcją, do kompleksu Trenczyn Ministerstwa Obrony Republiki Słowackiej. Teren ten, na którym historycznie mieścił się państwowy zakład wojskowo-remontowy z niepewną przyszłością i groźbą zamknięcia, dzięki temu czeka dalszy rozwój. Powyższe zajdzie wskutek założenia drugiego podmiotu, która stworzy miejsca pracy i zainwestuje na tym terenie. Początkowo inwestycja ta wykreuje co najmniej 50 nowych wykwalifikowanych miejsc pracy w Poważu, z potencjałem do dalszego wzrostu.

REKLAMA

Michal Baláž z Tatra Defence Slovakia powiedział „Tatra wyraźnie należy do Słowacji, gdyż to właśnie w Poważu te ciężarówki były produkowane przez wiele lat. Dlatego cieszymy się, że udało nam się przywrócić tę legendę do Trenczyna. Mamy dużo pracy, ale planujemy zainwestować 3 miliony euro w ciągu pięciu lat. Na Słowacji, a głównie w Trenczynie i jego okolicach, przyniesie to nie tylko szereg nowych miejsc pracy, ale także wzmocnienie pozycji silnego regionu przemysłowego i prosperującego w dziedzinie produkcji inżynieryjnej”. Jaroslav Naď, minister obrony Republiki Słowackiej, dodał zaś „Wspieranie rozwoju krajowego przemysłu obronnego wraz z tworzeniem miejsc pracy dla obywateli to jeden z naszych priorytetów. Jestem przekonany, że na Słowacji mamy wykwalifikowanych ludzi i specjalistów, których umiejętności zawodowe są ważnym warunkiem powodzenia rozwoju przemysłu obronnego. Dlatego z zadowoleniem przyjmuję tę współpracę”.

Oprócz produkcji Tatra Defence Slovakia planuje zbudowanie szerokiej sieci partnerskiej słowackich firm wytwarzających specjalistyczne zabudowy do tych pojazdów, czy też nawiązanie współpracy z Wydziałem Technologii Specjalnej Uniwersytetu Trenczyńskiego im. Alexandra Dubčeka w zakresie dualnego kształcenia studentów. Michal Baláž wyjaśnia„ Nasz cel polega na maksymalizacji produkcji dla resortów siłowych Republiki Słowackiej, abyśmy byli najlepszym wyborem dla państwa - czy to pod względem technologii, udziału produkcji w Republice Słowackiej, ale także zakresu usług. Eliminuje to konieczność kupowania przez państwo sprzętu za granicą lub wysyłania pracowników na drogie zagraniczne szkolenia ”..

Powrót marki Tatra na Słowację jest również mile widziane przez Stowarzyszenie Przemysłu Bezpieczeństwa i Obrony Republiki Słowackiej Tibor Straka, prezes ZBOP SR, ocenia „ Cieszymy się z powrotu marki Tatra na Słowację. Oprócz wzrostu regionalnej gospodarki i zatrudnienia może to jeszcze przynieść państwu znaczne oszczędności w sferze kosztów. Inwestycje w wyroby pochodzące z rodzimej produkcji pozostają przede wszystkim w kraju i zapobiegają odpływowi środków publicznych za granicę. Kolejne oszczędności widzimy ponadto w późniejszym zarządzaniu flotą pojazdów, kiedy państwo może korzystać ze specjalistów przeszkolonych w kraju”.

Tatra rozpoczyna produkcję ciężarówek w rejonie Kasárenská 8 w Trenczynie. Auta te będą przeznaczone dla resortów siłowych. To kolejny krok we współpracy z czeską firmą CSG, która podzieli się cennym know-how ze słowackim przedsiębiorstwem.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA