REKLAMA

Traton - gotowy na wyzwania przyszłości Cz.16

Obecnie w Europie powoli coraz silniejszym zmianom zaczynają podlegać zarówno sami przewoźnicy, w tym i towarowi, i osobowi, jak i przemysł pojazdów użytkowych oraz proponowane przez niego wyroby.

Producent

Serwicyzacja

Zgodnie z obecnymi tendencjami Traton bardzo mocno stawia jeszcze na rozwój usług skojarzonych, silnie połączonych z pojazdami w jeden rynkowy produkt, w efekcie stanowiący jednolitą zintegrowaną propozycję. Dlatego podczas Dnia Innowacji swoje dokonania prezentowało kilka podmiotów – spółek zależnych Traton oraz partnerów zewnętrznych. Promowały one wiedzę specjalistyczną w zakresie e-mobilności, automatyzacji, usług cyfrowych oraz nowych modeli biznesowych.

MAN Impact Accelerator

MAN Impact Accelerator wspiera globalne start-upy społecznościowe w zakresie mobilności, transportu i logistyki ze skalowaniem ich wpływu na nasze społeczeństwo. Podczas ośmiomiesięcznej podróży mentorskiej współdziała z nim ponad 200 mentorów z MAN Truck&Bus, Yunus Social Business oraz globalnej sieci partnerów z zespołami założycieli z Europy, Indii, Brazylii i Południowej Afryki. Razem pracują oni nad rozszerzaniem i wzmocnieniem ukierunkowanych na cel modeli biznesowych. W listopadzie 2019 roku została zaproszona nowa grupa startupów, by połączyć siły z ekspertami MAN i rozpocząć osobistą podróż mentorską.

REKLAMA

MAN Transport Solutions – Rozwiązania Transportowe MAN

Dzięki MAN Transport Solutions koncern MAN Truck&Bus poszerzył zakres swoich usług o kompleksową ofertę doradztwa w zakresie flot pojazdów użytkowych w sferze alternatywnych napędów i rozwiązań zeroemisyjnych. Poruszając się po ścieżce od „niskiej emisji” do „bez emisji”, firmy transportowe i operatorzy flot stają bowiem przed szeregiem wyzwań wykraczających poza sam pojazd. Aby w takiej sytuacji zapewnić im jak najlepsze możliwe wsparcie, podmiot utworzył właśnie MAN Transport Solutions - wyspecjalizowany zespół konsultacyjny, oferujący spersonalizowane rozwiązania. Oprócz samego pojazdu zajmuje się on kwestiami związanymi z tym pojazdem co do infrastruktury i zapotrzebowania na energię oraz koncepcjami utrzymania i projektowania floty.

Scania Growth Capital

Scania Growth Capital to fundusz venture capital Scanii, zarządzany przez zewnętrzny zespół doświadczonych inwestorów venture capital i ściśle współpracujący ze Scania. Scania Growth Capital inwestuje w firmy o strategicznym znaczeniu dla szwedzkiego potentata i jego ekosystemu. M.in. inwestuje w projekty/przedsięwzięcia prowadzone przez wyjątkowych przedsiębiorców i korzystające z przełomowych technologii i/lub modeli biznesowych. Cel polega tu na daniu
przedsiębiorcy tego co najlepsze z obu światów, zarówno ze strony sieci, jak stabilność wiodących zrównoważonych podmiotów transportowych, jak i w sferze doświadczenia oraz sprawności małego gracza inwestycyjnego. Od momentu uruchomienia w 2017 roku Scania Growth Capital zainwestował w 5 obiecujących spółek portfelowych, w tym AKOA, sennder i Enersize.

Scania Zone – Strefa Scania

Scania Zone daje klientom możliwość dostosowania pojazdów w czasie rzeczywistym. Zarządzanie strefami na podstawie pozycji ograniczenia jest ustalane i administrowane poza autami za pomocą portalu zarządzania flotą Scania. Prędkość, hałas czy ograniczenia emisji są dostępne od uruchomienia i występują w dwóch poziomach ingerencji: informacyjnym i autouzgodniającym.
Ograniczenia informacyjne komunikują kierowcy fakt wjazdu do wyznaczonej strefy. Dzięki funkcji auto-compliance, pojazd reaguje zaś i dopasowuje się do strefy. Po wjeździe do niej m.in. dostosowuje prędkość do ustalonej wartości czy automatycznie przełącza się na napęd elektryczny. Zarządzanie strefą daje klientom możliwość spełnienia lokalnych przepisów i działania w sposób bezpieczny oraz zrównoważony.

Sennder

Ten start-up zajmuje się logistyką ładunków całopojazdowych. Dzięki platformie, którą opracował wewnętrznie, łączy duże firmy z małymi przewoźnikami. Cyfrowe połączenie z ponad 7500 pojazdami we wszystkich segmentach w poprzek Europy pozwala mu na prawie nieograniczoną pojemność, niezależnie od pory dnia. Rezerwacja w czasie rzeczywistym, wyznaczona osoba kontaktowa oraz precyzyjne śledzenie na żywo zapewniają pełną przejrzystość logistycznego łańcucha dostaw do klientów.

Northvolt

Założony w 2016 roku Northvolt jest europejskim dostawcą trwałych, wysokiej jakości ogniw i systemów akumulatorowych. Chcąc umożliwić europejskim przewoźnikom przejście do przyszłości bez emisji dwutlenku węgla, firma poczyniła szybkie postępy w tej dziedzinie poprzez dostarczanie najbardziej ekologicznej baterii litowo-jonowej na świecie przy minimalnym śladzie CO2 i najwyższych ambicjach dotyczących recyklingu. Wśród partnerów przemysłowych i klientów Northvolt znajdują się ABB, BMW Group, Epiroc, Scania, Siemens, Vattenfall, Vestas oraz Volkswagen Group.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA