REKLAMA

Turecka firma Otokar prezentuje nowoczesny elektryczny pojazd pancerny Akrep II

24 kwietnia turecka firma Otokar po raz pierwszy przedstawiła swój najnowszy pojazd integralnie opancerzony o nazwie Akrep II (Scorpion - Skorpion), zaopatrzony w w pełni elektryczny układ napędowy.

Producent
Fot. Producent

Podczas prezentacji dyrektor generalny Otokar – Serdar Görgüç – powiedział, że podmiot podejmuje śmiałe kroki w kierunku stania się globalną marką w przemyśle obronnym, dzięki nowej generacji pojazdów przenosząc swoje ambicje w tym sektorze na nowy poziom.

REKLAMA

Koncepcyjnie Akrep II został zaprojektowany jako platforma modułowa, dzięki czemu można go dostosować do różnych zadań, a jego technologię opracowano w taki sposób, aby jak najlepiej wykorzystać różnorodny osprzęt i dodatkowe wyposażenie. Wersja bazowa zapewnia załodze wszechstronną ochronę przed ostrzałem z broni strzeleckiej i odłamkami pocisków artyleryjskich. Dodatek zewnętrznego pancerza modułowego zwiększa stopień ochrony przed pociskami rakietowymi wystrzeliwanymi z ręcznych granatników. Oczekuje się również, że ten premierowy pojazd wytrzyma wybuchy min przeciwczołgowych pod kołami. Przy tym zredukowana wysokość zapewnia przewagę przed zagrożeniami przeciwpancernymi oraz zabezpiecza wsparcie dla oddziałów bojowych.

W kompletacji wariantu zwiadowczego i rozpoznania Akrep II może być wyposażony w zdalnie sterowaną wieżę z uzbrojeniem strzeleckim, zaopatrzoną w broń małego lub średniego kalibru. Dostępne są także lżejsze wersje, uzbrojone w osłonięte karabiny maszynowe kalibru 7,62 mm, 12,7 mm lub automatyczny granatnik 40 mm.

Przy czym o swoistej wyjątkowości Akrep II świadczy coś zupełnie innego – otrzymał on elektryczny układ napędowy, tym samym łącząc zalety większej zwrotności, wysokiej prędkości przy mniejszym hałasie oraz niskiej sygnatury akustycznej i termicznej – termalnej niż tradycyjne opancerzone odpowiedniki. Generalnie zaprojektowano go w kompletacji zarówno z silnikami elektrycznymi, jak i wysokoprężnymi. Będzie więc wprowadzona wersja całkowicie elektryczna, a odmiana z silnikiem wysokoprężnym będzie gotowa do zakupu w ciągu jednego roku. Jak podkreśla Otokar, wariant elektryczny dostał silnik elektryczny, będący w stanie sprostać wymaganiom armii na całym świecie. Tym bardziej, że oferuje on szczególnie korzyści pod względem oszczędności paliwa, ruchu, przeżywalności i zintegrowanego wsparcia logistycznego. M.in. zasięg pojazdu, z miejscami na akumulatory zarówno z przodu, jak i z tyłu, da się jeszcze zwiększyć za pomocą dodatkowych akumulatorów, zgodnie z życzeniem klienta. Ładowanie zajmuje trzy godziny po całkowitym rozładowaniu baterii, z kolei zasięg będzie wynosił około 250 kilometrów (155 mil), ale można go zwiększyć dzięki nowym, energooszczędnym akumulatorom.

W rezultacie dzięki temu modelowi Turcja stawia pierwsze kroki w dziedzinie elektrycznych, hybrydowych i autonomicznych pojazdów wojskowych.
Akrep II powstał, aby spełnić wymagania armii tureckiej na nowy sprzęt tej kategorii – novum ma mianowicie docelowo zastąpić w misjach rozpoznawczych pojazdy opancerzone Cobra i Akrep I.
Oficjalnie Akrep II będzie można oglądać w Stambule w dniach od 30 kwietnia do 3 maja podczas 14. Międzynarodowych Targów Przemysłu Obronnego IDEF'19.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA