REKLAMA

Turecka firma Otokar prezentuje nowoczesny elektryczny pojazd pancerny Akrep II

24 kwietnia turecka firma Otokar po raz pierwszy przedstawiła swój najnowszy pojazd integralnie opancerzony o nazwie Akrep II (Scorpion - Skorpion), zaopatrzony w w pełni elektryczny układ napędowy.

Producent
Fot. Producent

Podczas prezentacji dyrektor generalny Otokar – Serdar Görgüç – powiedział, że podmiot podejmuje śmiałe kroki w kierunku stania się globalną marką w przemyśle obronnym, dzięki nowej generacji pojazdów przenosząc swoje ambicje w tym sektorze na nowy poziom.

Koncepcyjnie Akrep II został zaprojektowany jako platforma modułowa, dzięki czemu można go dostosować do różnych zadań, a jego technologię opracowano w taki sposób, aby jak najlepiej wykorzystać różnorodny osprzęt i dodatkowe wyposażenie. Wersja bazowa zapewnia załodze wszechstronną ochronę przed ostrzałem z broni strzeleckiej i odłamkami pocisków artyleryjskich. Dodatek zewnętrznego pancerza modułowego zwiększa stopień ochrony przed pociskami rakietowymi wystrzeliwanymi z ręcznych granatników. Oczekuje się również, że ten premierowy pojazd wytrzyma wybuchy min przeciwczołgowych pod kołami. Przy tym zredukowana wysokość zapewnia przewagę przed zagrożeniami przeciwpancernymi oraz zabezpiecza wsparcie dla oddziałów bojowych.

REKLAMA

W kompletacji wariantu zwiadowczego i rozpoznania Akrep II może być wyposażony w zdalnie sterowaną wieżę z uzbrojeniem strzeleckim, zaopatrzoną w broń małego lub średniego kalibru. Dostępne są także lżejsze wersje, uzbrojone w osłonięte karabiny maszynowe kalibru 7,62 mm, 12,7 mm lub automatyczny granatnik 40 mm.

Przy czym o swoistej wyjątkowości Akrep II świadczy coś zupełnie innego – otrzymał on elektryczny układ napędowy, tym samym łącząc zalety większej zwrotności, wysokiej prędkości przy mniejszym hałasie oraz niskiej sygnatury akustycznej i termicznej – termalnej niż tradycyjne opancerzone odpowiedniki. Generalnie zaprojektowano go w kompletacji zarówno z silnikami elektrycznymi, jak i wysokoprężnymi. Będzie więc wprowadzona wersja całkowicie elektryczna, a odmiana z silnikiem wysokoprężnym będzie gotowa do zakupu w ciągu jednego roku. Jak podkreśla Otokar, wariant elektryczny dostał silnik elektryczny, będący w stanie sprostać wymaganiom armii na całym świecie. Tym bardziej, że oferuje on szczególnie korzyści pod względem oszczędności paliwa, ruchu, przeżywalności i zintegrowanego wsparcia logistycznego. M.in. zasięg pojazdu, z miejscami na akumulatory zarówno z przodu, jak i z tyłu, da się jeszcze zwiększyć za pomocą dodatkowych akumulatorów, zgodnie z życzeniem klienta. Ładowanie zajmuje trzy godziny po całkowitym rozładowaniu baterii, z kolei zasięg będzie wynosił około 250 kilometrów (155 mil), ale można go zwiększyć dzięki nowym, energooszczędnym akumulatorom.

W rezultacie dzięki temu modelowi Turcja stawia pierwsze kroki w dziedzinie elektrycznych, hybrydowych i autonomicznych pojazdów wojskowych.
Akrep II powstał, aby spełnić wymagania armii tureckiej na nowy sprzęt tej kategorii – novum ma mianowicie docelowo zastąpić w misjach rozpoznawczych pojazdy opancerzone Cobra i Akrep I.
Oficjalnie Akrep II będzie można oglądać w Stambule w dniach od 30 kwietnia do 3 maja podczas 14. Międzynarodowych Targów Przemysłu Obronnego IDEF'19.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA