REKLAMA

Tzw. inteligentny system nadzoru i kontroli dla ciężarówek Kamaz Cz.1

Kamaz, analogicznie jak inni czołowi wytwórcy ciężarówek, stawia na najnowsze rozwiązania ze sfery usług wspomagających, ukierunkowane na bieżące kontrolę i nadzór nad samochodami, odbywane w czasie rzeczywistym. 9 stycznia podmiot poinformował, że Specjaliści z Centrum Naukowo-Technicznego KAMAZ (STC) opracowali tzw. inteligentny system informacji o transporcie. System ten pozwala kontrolować zużycie paliwa, rekomendować najlepsze stacje benzynowe, a następnie przewidywać awarię pojazdu.

Producent
Fot. Producent

Inteligentny system informacji transportowej - ITIS-KAMAZ, opracowany wspólnie z firmą "Quantor", jest wbudowany w pokładowy system elektryczny, podłączony do wspólnej linii diagnostycznej. Ponadto tracker odczytuje z niego stan parametrów operacyjnych i przekazuje zgromadzone dane poprzez komunikację komórkową – sieć komórkową do centrum serwisowego. Do tego w zbiorniku zainstalowano czujnik poziomu paliwa (FLS), aby zapobiec nieuprawnionym poborom.

Na początku grudnia ciągnik Kamaz 5490 T5 był już wyposażony w tracker i DUT. Procedurę instalacji nagrano na wideo, które stało się częścią filmów szkoleniowych. Filmy te będą następnie przesłane do autoryzowanych centrów serwisowych przedsiębiorstwa. Dealerzy będą mogli zainstalować system na żądanie klientów w dowolnym modelu. Pierwsze szkolenie z instalacji i konfiguracji ITIS odbędzie się w niedalekiej przyszłości w Centrum Szkoleniowym Kamaz - Regionalnym Instytucie Zaawansowanych Technologii i Biznesu. Specjaliści Kamaza będą tu działać jako grupa pilotażowa. Natomiast w przyszłym roku we wskazówkach "ITIS. Instalacja i konfiguracja systemu " oraz "ITIS. Szkolenie w zakresie produktu i jego sprzedaży " odbędą się szkolenia w KAMAZ Trade and Finance Company i centrach zasobów – można w nich uczestniczyć osobiście, ale przewidziano też uczestnictwo zdalne.

REKLAMA

Jednocześnie w styczniu i lutym w ciężarówkach Kamaza zaplanowano rozpoczęcie montażu ITIS jako opcji dodatkowej, dostępnej na życzenie kupujących. Przy tym nowa rodzina 54901 stanie się dostępna wraz z systemem już wcześniej wprowadzonym. W tym samym czasie instalacja ITIS nie będzie miała większego wpływu na cenę samochodu.

Witalij Czernyk, szef grupy inteligentnych systemów informacji transportowej, wyjaśnia "Wprowadzenie systemu w pojazdach KAMAZ nie wiąże się z chęcią zarobienia pieniędzy na dodatkowej opcji, ale wręcz przeciwnie – ma na celu pomoc konsumentowi. I kwestia dotyczy nie tylko kontroli nad poborem paliwa. Samochody stają się coraz bardziej złożone, a konsument jest bardziej wymagający. Wraz z wprowadzeniem na rynek KAMAZ-5490 zdaliśmy sobie sprawę, że konieczne jest również monitorowanie parametrów pracy w celu przedłużenia żywotności komponentów i węzłów - systemów oraz wyeliminowania nieoczekiwanych awarii ".

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA