Ukraina testuje nowy samochodowy system haubiczny Bogdana

Jak podaje Armyinform, Ukraina przeprowadza testy polowe nowego systemu artyleryjskiego, jako bazę wykorzystującego ciężarówki – 2S22 Bogdana 155 mm.

Kraz Haubica Producent

Agencja informacyjna ogłosiła, że Zakłady Budowy Obrabiarek Ciężkich Kramatorsk (KZTS) i ukraińska armia rozpoczynają testy nowego systemu artyleryjskiego 155 mm. Jak napisano w raporcie „Dzisiaj, 27 maja, w ramach odpowiednich prac rozwojowych, odbyła się część ogniowa tych testów. Mają one na celu sprawdzenie rozwiązań konstrukcyjnych i wymagań zadań technicznych realizowanych w tym prototypie broni”.

REKLAMA

2S22 Bogdana to nowa kołowa haubica samobieżna (SPH) uzbrojona w działo 155 mm. Nowy samobieżny system artyleryjski, zamontowany na 3-osiowym podwoziu ciężarówki Kraz z pojedynczym, balonowym ogumieniem, miałby służyć do niszczenia stanowisk dowodzenia, jednostek pancernych i zmechanizowanych, baterii artyleryjskich, posterunków łączności i umocnień polowych. Nowa mobilna haubica została wyposażona w nowoczesny system kierowania ogniem, na który składają się m.in. komputer balistyczny i komputer systemu armatniego. Wyświetlacz głównego komputera kierowania ogniem znajduje się w załogowej, czterodrzwiowej kabinie integralnie opancerzonej, ale z tyłu zlokalizowano również wyświetlacz działa. Używany jest przez załogę, gdy haubica znajduje się w pozycji strzeleckiej. Oczekuje się, że nowy system artyleryjski będzie miał minimalny zasięg 780 metrów i będzie zdolny do rażenia celów na odległościach do 40 km i do 50 km z nowo opracowanymi pociskami. Maksymalna szybkostrzelność to 6 strzałów na minutę. Dla zapewnienia stabilności w trakcie strzelania, z tyłu podwozia zamontowano odchylane do dołu przy pomocy siłowników hydraulicznych dwie nogi podporowe, od góry zaopatrzone we wspólną platformę, ułatwiającą m.in. obsługę działa przez załogę. Magazyny amunicyjne umieszczono po bokach przedziału ładunkowego auta, a dostęp do nich upraszczają odchylane do dołu wzdłużne podesty.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA