[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
PODZIEL SIĘ


OCEŃ
5.0

Ukraińcy pracują nad innowacyjnym pojazdem dla USMC

Amerykański Korpus Piechoty Morskiej (USMC) uruchomił kolejny program, zmierzający do wykorzystania potencjału przemysłu i wielu innowacyjnych rozwiązań. Działania te mają na celu przygotowanie nowego modułowego pojazdu logistycznego (MLV), przeznaczonego do spełniania szerokiego spektrum zróżnicowanych misji wsparcia.

Fot. Producent

Co warto podkreślić, bazowo jest to program niezwykle otwarty, mocno stawiący na dopływ wszelkich idei i pomysłów. W tym kontekście Amerykanie stosują więc typowe podejście delfickie – są gotowi przyjąć i rozpatrzyć niemal wszelkie, wręcz wydawałoby się, iż najbardziej absurdalne idee, myśli i techniczne wizje. Wychodzą jednak ze słusznego założenia, że nawet niezwykle szalony i ekstrawagancki pomysł może zawierać przydatne koncepcje. Jest to też program adresowany do wszystkich chętnych z zewnątrz – każdy może się do niego zgłosić. Taka postawa powinna – zgodnie z marketingowym sloganem – odzwierciedlać swoistego innowacyjnego oraz hakerskiego ducha Marines, wielokrotnie postępujących niezgodnie z utartymi schematami.

Fot. Producent

Docelowo modułowy pojazd logistyczny (MLV) ma być dostępny i stosowany przez cały korpus piechoty morskiej. W tych pracach USMC prosi o zaprojektowanie produktu o modułowych elementach, pozwalającego na spełnienie przynajmniej czterech z pięciu opisanych poniżej przypadków użycia. Tymi pięcioma postawionymi zasadami projektowania są tu:

REKLAMA
  • modułowość - liczy się tylko interoperacyjność;
  • „łamliwość/przenośność” - zaprojektowanie pod kątem konkretnych potrzeb, ale i przewidywanie nieoczekiwanego;
  • zrozumiałość – intuicyjność w obsłudze dla użytkowników przy wszystkich typach eksploatacji oraz nadawanie się do modyfikowania i udostępniania funkcjonalnych konstrukcji;
  • funkcjonalność ponad formą – mniej funkcji formatu daje sposobność maksymalizacji użyteczności ponad estetykę;
  • duże zdolności transportowe – zgodnie z zasadą „więcej, więcej, więcej”. Pojazd ma cechować się dostępną większą przestrzenią do przechowywania większej liczby obiektów – więcej ludzi, więcej sprzętu, więcej funkcji.

W tym przedsięwzięciu uczestniczy już ukraiński projektant sprzętu wojskowego Andrii Melnyk. Przedstawił on swoją koncepcję nowego składanego modułowego pojazdu logistycznego (Folded Module Logistic Vehicle FMLV), zaprojektowanego dla zaspokojenia potrzeb wysoce mobilnych jednostek powietrzno-desantowych i desantowo-szturmowych. Pojazd ten – zgodnie z założeniami – nadaje się do niezwykle łatwego przerzutu powietrznego oraz – jako lekki wielozadaniowy środek transportu – bezpośredniego logistycznego wsparcia pola walki. M.in. bezproblemowo może być przewożony jako ładunek wewnętrzny/zewnętrzny przez średnie śmigłowce – śmigłowce o średnim udźwigu lub pionowzloty – samoloty pionowego startu i lądowania, takie jak V-22 Osprey. Jego wymiary są podanymi limitami tylko dla stanu złożonego, ponieważ przez pozostałą część czasu (90%) jest używany poza kadłubem środków przemieszczania powietrznego.

Fot. Producent

Przedstawiony przez Ukraińca wariant dostał silnik z przodu między kołami osi przedniej, kabinę załogi w środku oraz przedział transportowy/wojskowy z tyłu. Ponadto w tylnej części znajduje się mechaniczny przełącznik, umożliwiający podłączenie wału napędowego do generatora elektrycznego i jednoczesne odłączenie tego wału od tylnej osi. Modułowość ma się tu wyrażać poprzez: możliwość łatwego złożenia do transportu powietrznego, łatwość dopasowania pokładu ładunkowego do wielu funkcji oraz opcję wykorzystania nie tylko jako środka przewozu, ale i przykładowo jako polowego generatora.

Fot. Producent

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij