REKLAMA

Ukraińska wyrzutnia rakiet Burevij kalibru 220 mm na podwoziu Tatra Cz.1

Ukraińskie Zakłady Naprawcze Szepetiw wraz z krajowym Ministerstwem Obrony przeprowadziły intensywne próby ogniowe wyrzutni rakiet Burevij (Hurricane - Huragan) kalibru 220 mm. Burevij stanowi następcę radzieckiego kompleksu Uragan i w tej konfiguracji wykorzystuje podwozie Tatra T815-7T3RC1 8 × 8.

Tatra Producent

Od czasów Związku Radzieckiego Ukraina posiada wiele różnych wyrzutni rakietowych. Liczba aktywnych kompleksów oraz stan używanej amunicji rakietowej nie są znane. Na wschodzie armia ukraińska niewątpliwie rozmieściła wyrzutnie rakiet Grad 122 mm i Uragan 220 mm. W armii ukraińskiej znajdują się także radzieckie wyrzutnie rakiet BM-30 Smercz, OTR-21 Toczka czy nawet stare Luna-M. Niemniej ich rozmieszczenie na froncie wschodnim było prawdopodobnie bardzo ograniczone, jeśli w ogóle miało miejsce. Jednocześnie Kijów opracowuje szereg własnych systemów rakietowych. W rezultacie armia ukraińska wprowadziła nieokreśloną liczbę zmodernizowanych wyrzutni rakiet Grad BM-21U Verba na ukraińskim podwoziu KrAZ-6322. Ukraiński przemysł opracował również udoskonalony model BM-21UM Berest. Ten nowy pojazd bojowy oparty na KrAZie w zamierzeniach powinien zastąpić wyrzutnie rakietowe systemu BM-21 Grad, wciąż znajdujące się na stanie ukraińskich sił zbrojnych. Głęboką modernizację 122-milimetrowego systemu rakietowego przeprowadził Zakład Remontowy Shepetivsky – należący do Ukroboronprom, z kolei podwozie KrAZa wybrano ze względu na fakt, że zastosowano w nim nową generację zaawansowanej kabiny wagonowej – nad silnikiem. Podwozie to, o symbolu KrAZ-5401Ne (4x4), cechują napęd na obie osie i wydłużona załogowa kabina – czterodrzwiowa, dwurzędowa, umożliwiająca wygodne umieszczenie załogi i całego niezbędnego sprzętu kierowania ogniem rakietowego systemu artyleryjskiego.

REKLAMA

Jednak aktualnie ukraiński producent samochodów KrAZ znajduje się w upadłości - nie może więc uczestniczyć w żadnych przetargach wojskowych. Ponadto w całym 2020 roku KrAZ mógł sprzedać tylko 29 ciężarówek, a pracownicy firmy przez wiele miesięcy pozostawali bez wynagrodzenia. Wydaje się więc, że los aut marki KrAZ staje się przesądzony.
W kwestii wyrzutni rakietowych własnej konstrukcji ukraińskiej, na tę chwilę prawdopodobnie najdalej jest posunięty rozwój wyrzutni rakietowych Vilcha, czyli zmodernizowanego modelu Smercz. Jedna wyrzutnia kompleksu Vilcha przenosi 12 rakiet kalibru 300 mm. Zasięg pocisków kierowanych precyzyjnie wynosi 70 km, a średnie odchylenie okrężne od celu (CEP) 30 metrów. Według ukraińskich źródeł salwa wyrzutni rakiet zabije niechronioną siłę żywą na obszarze około 67 hektarów, co odpowiada wielkości 100 boisk piłkarskich. Zgodnie z informacjami z końca 2018 roku ukraińskie wojsko zamówiło 100 pocisków. Obecnie systemy rakietowe Vilcha znajdują się w 107. Brygadzie Rakietowej w Kremenczugu.
Równocześnie powstaje wzmocniona wersja Vilcha-M, z pociskami o zasięgu do 130 kilometrów. Nawet w tym przypadku odchylenie w punkcie uderzenia równa się 30 metrów. Ukroboronprom zamierza zakończyć testy Vilcha-M do końca 2020 roku i rozpocząć seryjną produkcję od roku następnego. Przygotowanie potężniejszych ukraińskich systemów rakietowych Spasan, Hrom i Korsun-M zajmie więcej czasu oraz wiąże się z większymi wydatkami finansowymi. Sapsan i Thunder (lub nowszy Thunder-2) należą do taktyczno-operacyjnych systemów rakietowych o teoretycznym zasięgu do 500 km. Korsun-2 to pocisk o płaskim torze lotu i zasięgu do 350 km.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA