REKLAMA

Uproszczenie biznesu w czystej formie

Podstawa kosztowa i niezawodność planowania dla klientów

Man Producent

W licznych badaniach wykazano ekologiczność pojazdów elektrycznych oraz pozytywny wpływ tej lokalnej, bezemisyjnej technologii napędu na klimat. Jednocześnie w wielu krajach europejskich pojazdy użytkowe z napędem elektrycznym mogą być eksploatowane ekonomicznie w trakcie ich normalnego okresu użytkowania i w zależności od różnych lokalnych parametrów. Właśnie dlatego koncern oferuje już pojazdy z akumulatorowym napędem elektrycznym we wszystkich trzech segmentach produktów - ciężarówkach, autobusach i furgonetkach, w nadchodzących latach z planami dalszego poszerzania asortymentu.
Aby wspierać swoich klientów przy przechodzeniu na elektromobilność dzięki know-how i usługom oraz samym pojazdom, w 2018 roku MAN założył dział MAN Transport Solutions, zgodnie z mottem firmy „Simplifying Business”. Konsultanci e-mobilności wywodzą się z dziedzin inżynierii samochodowej, infrastruktury ładowania, logistyki, energetyki, planowania tras i technologii akumulatorów. Działania tego zespołu ekspertów koncentrują się na doradztwie dotyczącym floty, w tym analizie sieci, infrastruktury ładowania, zasilaniu i magazynowaniu energii, planowaniu wymagań oraz serwisie.
Niemniej jak szczegółowo wyglądają takie konsultacje? Michael Voll, szef MAN Transport Solutions Consulting, wyjaśnia „Współpracujemy z klientami. Przygotowujemy dla klientów szczegółowy plan, który umożliwia im stopniowe przejście na elektromobilność. Zasadniczo obejmuje to przebudowę floty pojazdów i zaprojektowanie infrastruktury ładowania w bazie. Na przykład odpowiadamy na pytania, czy warto już teraz planować długoterminowe stacje ładowania i wymagane zasilanie, skoro w najbliższych latach pojawi się więcej pojazdów elektrycznych. Dostarczamy także klientowi indywidualny kosztorys - w tym wielkość inwestycji dla każdego etapu rozbudowy. Analizowane są również koszty operacyjne w całym przewidywanym okresie użytkowania pojazdów oraz podkreślane potencjalne oszczędności wynikające z różnych godzinowych cen energii”.
W przeszłości usługi konsultingowe 360° oferowane przez MAN Transport Solutions Consulting były skierowane do klientów z lokalnego sektora transportu publicznego. Przy czym teraz eksperci odnotowują też zwiększony popyt w segmencie ciężarówek i aut dostawczych. W Szwajcarii dla firmy z branży kurierskiej przygotowano pięć baz do elektryfikacji floty właśnie aut dostawczych. Intensywne dyskusje na miejscu z belgijskim użytkownikiem ciężarówek z sektora napojów umożliwiły zaś zbadanie sytuacji fizycznej oraz internalizację strategii klienta. Jednym z efektów tego doradztwa MAN Transport Solutions była redukcja kosztów dzięki dostosowaniu infrastruktury ładowania do potrzeb przewoźnika.
Zespół ekspertów MAN Transport Solutions Consulting współpracuje z wieloma branżami w całej Europie. Problemy klientów są bardzo zróżnicowane oraz wymagają indywidualnego podejścia i analiz. Operator transportu miejskiego we Francji potrzebował koncepcji pełnej konwersji swojej działalności na e-mobilność. Analizując kluczowe parametry, takie jak zasięg, dostępność i zapotrzebowanie na energię, zidentyfikowano optymalną liczbę autobusów elektrycznych i odpowiednią infrastrukturę ładowania.
Kolejnym ciekawym projektem konsultingowym było planowanie dostaw na linię wytwórczą za pomocą elektrycznych ciężarówek. Klient z branży motoryzacyjnej postawił sobie bowiem za cel przestawienie całodobowego modelu dostawy Just In Time na zerową emisję. Eksperci MAN-a opracowali spójną koncepcję, zapewniającą przyjazne dla środowiska oraz stabilne dostawy do produkcji za pomocą aut elektrycznych.
Jednym z partnerów doradztwa 360° jest firma INIT, będąca wiodącym dostawcą zintegrowanych rozwiązań informatycznych dla lokalnego transportu publicznego. MAN Transport Solutions Consulting podpisał z nią umowę o strategicznej współpracy w zakresie rozwoju oprogramowania do planowania e-mobilności. Jeden z produktów tej współpracy stanowi narzędzie planistyczne eMOBILE-PLAN, uwzględniające zmienione wymagania i parametry planowania. Zespół intensywnie korzysta z tego oprogramowania, aby doradzać swoim klientom w zakresie przekształcania – przechodzenia ich floty na elektromobilność. Do planowania tras ciężarówek MAN Transport Solutions Consulting korzysta z oprogramowania Siemens Logistics Solutions, aby uzyskać bardzo dokładne prognozy dotyczące przyszłych flot e-ciężarówek.
Oprócz uznanych usług doradczych, podmiot oferuje teraz swoim klientom rozwiązania w zakresie ładowania. To kolejny kamień milowy w dziedzinie eSolutions, a cel polega na maksymalnym ułatwieniu przejścia na e-mobilność, co jawi się jako dobry przykład upraszczania biznesu.

REKLAMA

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA