Ustanawiając nowy standard wydajności, bezpieczeństwa i komfortu kierowcy: DAF wyprzedza przyszłość wprowadzając Nową Generację pojazdów XF, XG i XG+ Cz.2

DAF wysoko podnosi poprzeczkę wprowadzając całkowicie nową generację ciężarówek Premierowe modele z serii XF, XG i XG+ oferuje wysoką jakość, 10-procentową redukcję zużycia paliwa, kompleksową gamę rozwiązań z zakresu pasywnego i aktywnego bezpieczeństwa oraz przodujący poziom komfortu. Produkcja tych aut ruszy w październiku 2021 roku.

Motywy rozwoju

REKLAMA

Generalnie premierowy produkt nie ma być postrzegany jako sam pojazd, a jako platforma odpowiadająca zasadniczym współczesnym wymaganiom:

  • ze sfer transportu i logistyki oraz zleceniodawców usług transportowych i ogólnie formułowanych przez Przemysł 4.0 jako tzw. wymogi Poziomu 4.0 – są to cyfryzacja i digitalizacja, łączność i sieciowość, automatyzacja w kierunku autonomizacji, ekologizacja oraz rosnące znaczenie serwicyzacji w ramach sukcesywnie poszerzanego i pogłębianego tzw. produktu wielozłożonego – produktu wielowymiarowego. Innymi słowy novum przygotowano do funkcjonowania w epoce cyfrowej;
  • określanym – definiowanym jako tzw. kluczowe obecne megatrendy – znalazły się wśród nich m.in. wzrost liczby ludności miast i cała problematyka ochrony środowiska.

Kluczową rolę pełni tu m.in. wizja „Z myślą o przyszłości”, gdyż świat, w którym żyjemy, zmienia się. Potrzeba ograniczenia emisji CO2 ze względu na zmiany klimatu, poprawy jakości powietrza w obszarach miejskich oraz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, głównie w przypadku szczególnie narażonych użytkowników dróg, to zjawiska zachodzące równolegle do problemu niedoboru kierowców oraz potrzeby przyciągnięcia, a następnie zatrzymania dobrych i profesjonalnych prowadzących.

Do tego Komisja Europejska wprowadziła nowe przepisy dotyczące mas i wymiarów, których celem jest dalsze zaostrzanie wymagań w zakresie obniżania poziomu emisji CO2, zwiększania bezpieczeństwa na drodze i komfortu kierowcy.

Odpowiedzią DAF na te zjawiska jest nowa generacja modeli XF, XG i XG+ - kompletna seria pojazdów do transportu długodystansowego, ujawniona w dniu 9 czerwca, będąca krokiem w przyszłość i rozpoczynająca nową erę w zakresie wydajności transportu, bezpieczeństwa i komfortu kierowcy. W efekcie DAF jest pierwszym europejskim wytwórcą ciężarówek, który wprowadził nową generację pojazdów o bardzo atrakcyjnej i dynamicznej sylwetce, wykorzystując dodatkową przestrzeń, jaką dają zmienione przepisy. W pełni zgodna z celami nowych rozporządzeń UE dotyczących mas i wymiarów nowa generacja pojazdów została zatem ściśle zaprojektowana według głównych kryteriów rozwojowych: wprowadzenie nowego standardu branżowego w zakresie wydajności, bezpieczeństwa i komfortu kierowcy, bez kompromisu dla najwyższej niezawodności i trwałości, z których znane są samochody ciężarowe DAF. Ponieważ nowy produkt to nie sam pojazd, a wielowymiarowa platforma technologiczno-użytkowa, w jego skład wejdą także wydania zelektryfikowane – hybrydowe i w pełni elektryczne – oraz gazowo-elektryczne-wodorowe – H2. W rezultacie premierowa generacja to całkowicie nowa i niezwykle energooszczędna platforma pojazdów w pełni przygotowanych do użycia przyszłych nośników energii, takich jak akumulatory i wodór, oraz przyszłych układów napędowych, w tym silników elektrycznych, hybryd typu „plug-in”, ogniw paliwowych i spalinowych silników wodorowych. Przy czym najnowocześniejsze silniki wysokoprężne stosowane w tych autach są ekologiczne i wydajne oraz przygotowane do zasilania najnowszymi generacjami biopaliw (w tym GTL i HVO), oraz odnawialnymi paliwami typu e-fuels, co umożliwi dalszą eliminację śladu węglowego w transporcie drogowym.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA