Ustanawiając nowy standard wydajności, bezpieczeństwa i komfortu kierowcy: DAF wyprzedza przyszłość wprowadzając Nową Generację pojazdów XF, XG i XG+ Cz.9

DAF wysoko podnosi poprzeczkę wprowadzając całkowicie nową generację ciężarówek Premierowe modele z serii XF, XG i XG+ oferuje wysoką jakość, 10-procentową redukcję zużycia paliwa, kompleksową gamę rozwiązań z zakresu pasywnego i aktywnego bezpieczeństwa oraz przodujący poziom komfortu. Produkcja tych aut ruszy w październiku 2021 roku.

12-calowy wyświetlacz centralny uzupełnia opcjonalny, dodatkowy ekran dotykowy 10˝, umiejscowiony po prawej stronie kierownicy i przeznaczony do obsługi systemu nawigacyjnego oraz informacyjno-rozrywkowego DAF. Umożliwia on obsługę funkcji telefonu, systemu informacyjno-rozrywkowego, nawigacji i nie tylko. System informacyjno-rozrywkowy DAF występuje w trzech różnych wariantach – Standard, Luxury i Exclusive, pozwalających na korzystanie z coraz bardziej popularnych opcji, takich jak radio cyfrowe, usługi przesyłania strumieniowego, nawigacja, widoki z kamer, system DAF Connect oraz aplikacje zewnętrzne. Możliwość skonfigurowania systemu informacyjno-rozrywkowego DAF zgodnie z osobistymi preferencjami pomaga stworzyć idealne środowisko dla kierowcy. Dlatego m.in., jak wskazuje sam koncern, wyświetlacz ten w przypadku flot zapewne będzie wybierany w wyposażeniu standardowym.

REKLAMA

Następną zaletę stanowi fakt, że najważniejsze przyciski są idealnie rozmieszczone na tablicy rozdzielczej oraz na nowo zaprojektowanej kierownicy, co zapewnia najlepszą intuicyjną obsługę. Konstrukcja ta pozostaje w pełni zgodna z filozofią DAF „dłonie na kierownicy, wzrok na drodze” i pozwala uniknąć odrywania wzroku od drogi, przez co przyczynia się do zwiększenia komfortu i bezpieczeństwa.

Jednocześnie zachowano tradycyjne kluczyk i stacyjkę, a nie wprowadzono włączania silnika przyciskiem, bo nie daje ono realnych korzyści, a tradycyjne rozwiązanie jest nadal doceniane przez klientów – kierowców. Co więcej, DAF nie zdecydował się na elektro-hydrauliczne wspomaganie układu kierowniczego. Stawia na elektryczne wspomaganie kierownicy, bo elektro-hydrauliczne należy do drogich i na dzisiaj nie zapewnia istotnych przewag masowo-koszowo-użytkowych, podczas gdy elektryczne da się wprowadzić w wariantach zelektryfikowanych.

Analogicznie jak wszystkie XF, licząc od 1998 roku, novum dostają wyłącznie kabiny długie z leżankami. W tej sferze DAF stawia sobie za cel ugruntowanie swojej pozycji jako dostawcy najlepszych łóżek w branży ciężarówek. Ich długość we wszystkich wersjach wynosi 2220 mm przy szerokości nie mniejszej niż 800 mm na całej długości w modelach XG i XG+. Opcjonalnie dostępne jest mechanicznie lub w pełni elektrycznie regulowane łóżko DAF Relax Bed zapewniające optymalne podparcie głowy, pleców i nóg. Poza tym całkowicie nowy tylny panel sterowania umożliwia wygodną obsługę pełnej gamy funkcji z poziomu łóżka: oświetlenia, klimatyzacji, systemu dźwiękowego, okien i luku dachowego. Panel ten oferuje nawet tryb monitoringu, uruchamiający system DAF Direct Vision wraz z systemem lusterek cyfrowych DAF i DAF Corner Eye, oraz przycisk alarmu, uruchamiający klakson i światła awaryjne.

Dużą objętość wewnętrzną kabin Holendrzy spożytkowali przy tym na dalszą rozbudowę systemu pokładowych przestrzeni do przechowywania – schowków i półek w konsolach dachowych i nad tablicą rozdzielczą, w kieszeniach drzwi i pod leżanką. Pod leżanką znajduje się wiele schowków do przechowywania, w tym jedna lub dwie szuflady albo jedna lub dwie lodówki, w których da się ustawić pionowo butelki o pojemności 1,5 litra. Zewnętrzne schowki po lewej i prawej stronie są dostępne przez duże otwory w bokach kabiny. Ponadto przewidziano dużo miejsca na papiery, dokumenty i inne przedmioty. Przykładowo tablica rozdzielcza zawiera dwa uchwyty na kubki i małe butelki oraz wysuwany stolik DAF do jedzenia i pracy, który teraz stał sie jeszcze większy. Oprócz tego modele XG i XG+ wyposażono w praktyczną szufladę w dolnej części tablicy rozdzielczej, w której można łatwo przechowywać dokumenty lub laptopa.

Dzięki wyjątkowym wnętrzom nowych modeli XF, XG i XG+ niezaprzeczalnie DAF stworzył przytulny „dom dala od domu”. Doskonale podkreśla to również pełne oświetlenie LED, obejmujące szereg opcji oraz doskonałe dopasowanie elementów i wykończenia. W XG i XG+ opcjonalnie jest dostępne eleganckie oświetlenie otoczenia, obejmujące 15 diod LED i listew świetlnych, regulację jasności i koloru oraz bardzo ekskluzywne otoczenie. Podkreśla ono wysoką jakość pojazdów, co ilustrują także doskonałe spasowanie i wykończenie, elementy ozdobne oraz zastosowane materiały. Świetnym przykładem jest miękki w dotyku, formowany osadowo materiał tablicy rozdzielczej, stosowany w autach osobowych klasy premium. Zapewnia możliwość wprowadzenia nowoczesnych ostrych krawędzi w konstrukcji, jednocześnie oferując intrygujący wygląd i doskonałe wrażenia dotykowe.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA