REKLAMA

VDL przedstawia pierwsze pojazdy elektryczne do zbierania odpadów Cz.2

11 października 2019 roku VDL Translift w Dronten wraz z publicznymi odbiorcami odpadów – HVC, ROVA, gminą Rotterdam i Cure – zaprezentowało pierwsze ciężarówki elektryczne do zbierania odpadów i surowców.

Dane techniczne

Elektryczne wykonania do zbiórki odpadów są zbudowane na 3-osiowym podwoziu ciężarówki DAF CF o dopuszczalnej masie całkowitej 28000 kg i ze sterowaną przeciwbieżnie tylną osią wleczoną oraz krótką, dzienną kabiną. Silnik elektryczny wytwarza 210 kW mocy i 2000 Nm momentu obrotowego oraz pobiera energię elektryczną z akumulatorów o pojemności brutto 170 kWh. Na jednym całkowicie naładowanym module takich akumulatorów oferowany dystans dochodzi do 100 kilometrów. Dostarczane przez VDL stacje szybkiego ładowania zostaną oddane do eksploatacji w lokalizacjach użytkowników końcowych. Aby optymalnie wykorzystać trasy zbiórki, ładowanie elektrycznych pojazdów zbierających można wykonać w trakcie ich przejazdu w ciągu zaledwie pół godziny.

HVC

HVC odpowiada za zrównoważone gospodarowanie odpadami swoich udziałowców (46 gmin i 6 okręgowych zarządów wodnych w prowincjach Holandia Północna, Holandia Południowa, Flevoland i Fryzja). HVC zobowiązuje się do segregacji jak największej ilości odpadów, aby umożliwić ponowne wykorzystanie surowców. Ponadto wytwarza zrównoważoną energię oraz dostarcza tę energię gminom, okręgowym zarządom wodnym, przedsiębiorstwom i prywatnym gospodarstwom domowym. Wspiera też środki ukierunkowane na zrównoważony rozwój na poziomie lokalnym.

REKLAMA

ROVA

ROVA jest dostawcą usług publicznych, odpowiedzialnym za zbiórkę odpadów w 23 gminach i od 850 000 mieszkańców zamieszkujących regiony IJssel-Vecht (Zwolle), Achterhoek (Winterswijk) i Eemland (Amersfoort). Główny priorytet firmy to selektywna zbiórka surowców.

Gmina Rotterdam

Transport&Equipment – Transport i Wyposażenie jest usługową jednostką biznesową gminy Rotterdam. Oferuje kompletny pakiet (specjalnych) pojazdów i sprzętu. Dział posiada nowoczesne warsztaty do konserwacji, kontroli, naprawy wyposażenia aut, naprawy uszkodzeń, prac budowlanych i przeróbek. Transport&Equipment dysponuje też flotą pojazdów, obejmującą wersje specjalne, takie jak samochody do zbiórki odpadów, zamiatarki, pick-upy i podobne, oraz pojazdy straży pożarnej. Poza tym w Rotterdamie wykorzystuje pierwszy elektryczny pojazd z żurawiem do zbiórki odpadów. Powyższe pozostaje zgodne z ambicją zapewnienia zrównoważonej floty pojazdów komunalnych.

Cure

Cure Afvalbeheer jest wspólnym przedsięwzięciem gmin Eindhoven, Geldrop-Mierlo i Valkenswaard. Codziennie około 125 pracowników zbiera odpady z ponad 135 000 gospodarstw domowych. Cure Afvalbeheer nie tylko opróżnia szare i zielone minipojemniki oraz kontenery podziemne; dba również o stary papier i tekturę, tworzywa sztuczne, nieporęczne odpady komunalne, szkło i sortowane odpady gospodarstwa domowego (HHW). Ponadto odpowiada za konserwację i naprawę pojemników oraz zarządza w tych gminach punktami recyklingu odpadów.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA