REKLAMA

Vision X, czyli ciężarówka przyszłości według Boscha Cz.1

Za kilka lat pojazdy użytkowe będą w pełni połączone z siecią, w niektórych przypadkach autonomiczne, napędzane zależnie od potrzeb – bardzo efektywnym Dieslem czy nawet elektrycznie. W takim układzie pojazd przyszłości będzie 40-tonowym, inteligentnym urządzeniem na kółkach, a kierowcy ciężarówek zmienią się ze zwykłych prowadzących w menedżerów do spraw logistyki.

Producent
Fot. Producent

Wielozadaniowość za kierownicą

Wizja X: podróż samochodem kierowcy Alexa w 2026 roku

Inteligentna łączność i automatyzacja pozwolą na poruszanie się po autostradzie, nawet bez ingerencji kierowcy. Dzięki temu kierowca będzie miał czas na wykonanie innych zadań, takich jak planowanie trasy, przygotowanie dokumentów przewozowych lub po prostu na odpoczynek. Rozpatrzmy więc tutaj taką hipotetyczną sytuację. O godzinie 8 rano 21 września 2026 roku kierowca ciężarówki - nazwijmy go Alex - wyruszy z Hanoweru do Monachium. Po sprzęgnięciu naczepy do ciągnika siodłowego – co obywa się w pełni automatycznie - Alex kieruje zestaw w kierunku autostrady, wsparty przez asystenta pasa ruchu i przewidujące hamowanie awaryjne. Po wjeździe na autostradę pilot manewruje 40-tonowym zestawem i włącza go w podążający w tej samej relacji zintegrowany konwój. W konwoju tym wszystkie pojazdy są elektronicznie sprzężone i połączone ze sobą, aby przyspieszanie, hamowanie i sterowanie ich wszelkimi operacjami zachodziło w całkowitej synchronizacji – w sposób całkowicie zsynchronizowany, a poszczególne pojazdy znajdowały się w bezpiecznej odległości od siebie. Dzięki wyświetlaczowi Head-Up i monitorom systemów wymiany lusterek bocznych Alex może stale kontrolować, co się dzieje. W drodze do Monachium korzysta z innych usług cyfrowych, takich jak diagnostyka predykcyjna, automatyczna rezerwacja miejsc parkingowych i system TraQ do ciągłego monitorowania swojego ładunku.

REKLAMA

Dokładnie kilka lat wcześniej - w 2016 roku - Bosch zaprezentował tę wizję dnia w połączonym życiu przyszłego kierowcy ciężarówki na wrześniowych targach IAA Commercial Vehicles w Hanowerze. Jako bowiem jeden z najbardziej renomowanych producentów części samochodowych oraz pionier wielu projektów badawczych w branży motoryzacyjnej, przedstawił koncepcyjny samochód o nazwie Bosch Vision X. Wizja X odzwierciedla ścieżkę przyszłego rozwoju w świecie motoryzacyjnym.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA