REKLAMA

Volvo Group i SSAB współpracują przy pierwszych na świecie pojazdach ze stali wolnej od paliw kopalnych

AB Volvo Volvo Group i SSAB podpisały porozumienie o współpracy w zakresie badań, rozwoju, produkcji seryjnej i komercjalizacji pierwszych na świecie pojazdów, które mają być wykonane ze stali wolnej od paliw kopalnych. Już w tym roku Volvo planuje rozpocząć budowę pojazdów koncepcyjnych i komponentów ze stali wytwarzanych przez SSAB przy użyciu wodoru.

Volvo Group i SSAB Producent

Martin Lundstedt, prezes i dyrektor generalny Volvo Group, mówi „Jesteśmy zdeterminowani, aby do 2050 roku być firmą neutralną dla klimatu, zgodnie z porozumieniem paryskim. Oznacza to, że nasze pojazdy i maszyny będą bezemisyjne podczas eksploatacji, ale także, że dokonamy przeglądu materiałów, takich jak stal, używanych w naszych wyrobach i również tutaj będziemy stopniowo przestawiać się na alternatywy bez paliw kopalnych. To ważny krok na drodze do transportu całkowicie neutralnego dla klimatu”. Natomiast Martin Lindqvist, prezes i dyrektor generalny SSAB, stwierdza „Robimy teraz ogromny krok w kierunku łańcucha wartości całkowicie wolnego od paliw kopalnych, aż do klienta końcowego. Razem z Volvo Group rozpoczniemy prace nad rozwojem i seryjną produkcją tzw. bezkopalnych wyrobów stalowych. Będziemy współpracować z naszymi klientami, aby zmniejszyć ich wpływ na klimat, jednocześnie wzmacniając ich konkurencyjność. Nieustannie zastanawiamy się, w jaki sposób możemy stać się bardziej kompleksowym dostawcą stali wolnej od paliw kopalnych dla klientów takich jak Volvo. Widzimy nadchodzącą nową zieloną rewolucję”.

REKLAMA

Volvo rozpocznie produkcję pierwszych pojazdów koncepcyjnych i maszyn ze stali SSAB wykorzystującej wodór już w 2021 roku. Plany przewidują rozpoczęcie produkcji seryjnej na mniejszą skalę w 2022 roku oraz stopniowe przyspieszanie w kierunku produkcji masowej. Volvo i SSAB będą też współdziałać w zakresie badań i rozwoju, aby zoptymalizować wykorzystanie stali w produktach Volvo pod względem masy i jakości. Obie firmy wspólnie opracują szereg wyrobów ze stali wolnej od paliw kopalnych, w ciągu kilku lat mając na celu osiągnięcie poziomu produkcji seryjnej. Pochodząca z SSAB nowo wyprodukowana stal niezawierająca paliw kopalnych będzie ważnym uzupełnieniem tradycyjnej i pochodzącej z recyklingu stali używanej w samochodach ciężarowych, sprzęcie budowlanym i innych produktach Volvo. Stal wolna od paliw kopalnych zostanie wyprodukowana w zupełnie nowej technologii pozbawionej paliw kopalnych, gdyż wykorzystującej energię elektryczną i wodór. Rezultatami będą znacznie mniejszy wpływ na klimat oraz łańcuch wartości wolny od paliw kopalnych. Przemysł stalowy uważa, że w perspektywie długoterminowej zapotrzebowanie na stal znacznie wzrośnie i że aby zaspokoić to zapotrzebowanie, potrzebna będzie nowo wyprodukowana stal wolna od paliw kopalnych.

Poza tym ramy współpracy obejmują przegląd typowych rozwiązań logistycznych, w SSAB mogących przyczynić się do redukcji wpływu transportu wewnętrznego i zewnętrznego na środowisko. Ambicją jest wykorzystanie pojazdów Volvo zasilanych bateriami lub ogniwami paliwowymi.

Na skalę komercyjną SSAB zamierza rozpocząć dostarczanie na rynek stali wolnej od paliw kopalnych w 2026 roku. Rozwój wolnego od paliw kopalnych łańcucha wartości od kopalni do gotowych wyrobów stalowych będzie się odbywał w ramach inicjatywy HYBRIT, którą od 2016 roku SSAB prowadzi wraz z LKAB i Vattenfall. Od sierpnia 2020 roku istnieje pilotażowa instalacja, która wkrótce zacznie produkować mniejsze ilości żelaza gąbczastego wytwarzanego przy użyciu wodoru. Ta stal posłuży do produkcji stali pod kątem wykorzystania w tej współpracy.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA