REKLAMA

Volvo Vera – pierwsza kompletna ciężarówka Poziomu 4.0 dla działania w Środowisku 4.0 Cz.5

We wrześniu 2018 roku Volvo Trucks ujawniło eksperymentalną ciężarówkę, a właściwie bezzałogową – bezkabinową autonomiczną, w pełni elektryczną ciągnącą jednostkę transportową, o nazwie Vera. Ma ona postać 2-osiowej jednostki napędzanej – silnikowej, w wydaniu z siodłem – jako ciągnik siodłowy.

Producent
Fot. Producent

Ostateczny projekt Very jest czysty, funkcjonalny i futurystyczny, ale z powodzeniem pojazdowi nadano osobowość i ludzką ekspresję, równolegle wydobywając elementy techniczne i futurystyczne – Vera ma szczery, czysty i funkcjonalny design, dający wyraz zaufania i niezawodności. W tym kontekście cel Vera stanowi wizualizacja systemu Volvo dla zautomatyzowanego transportu. I trzeba przyznać, że grupa zaangażowanych w to przedsięwzięcie wykonawców odniosła sukces.

REKLAMA

Pod względem projektowym twórcy w pierwszym rzędzie zwracają uwagę na sześć elementów – znak żelaza, ciało – body, koła, światła – oświetlenie, siodło oraz kolory.
Klasyczny znak żelaza podkreślono ostrym podświetleniem. Dzięki umieszczeniu go blisko wiodących elementów technicznych, Volvo położyło nacisk na kolejny krok w rozwoju przyszłych systemów logistycznych, w których autonomiczne pojazdy mogą odgrywać istotną rolę w przewozach na określonych obszarach, takich jak porty i centra logistyczne.

„Ciało” pojazdu jest formowane dla uwydatnienia jego wysokiej funkcjonalności. Od "mózgu" z przodu grafika podąża za "kręgosłupem" wzdłuż górnej części. Te grafiki podkreślają elektryfikację i autonomiczną technologię wewnątrz powłoki. Światła LED i ponad 30 różnych czujników umieszczono przy tym tak, aby spełniały swoje funkcje, ale zarazem wtapiały się w czysty design. Dodatkowo kontrastujące kolory uwypuklają różne atrybuty pojazdu, z kolei ciemne części wzmacniają aspekty techniczne, a lżejsze sprawiają, że pojazd staje się bardziej dostępny i bardziej ludzki.

Następny kluczowy wyróżnik – połączone obręcze i opony – zapewniają wizualnie większą średnicę obręczy. Opony uzupełniają pojazd jako całość oraz emitują mocny obraz pasujący do jego barków. Co więcej, pomarańczowy kolor w środku opon w połączeniu ze wzorem na obręczach sprawiają, że opony wyróżniają się. Ich wzór został zaprojektowany w celu połączenia z nowoczesnymi częściami w Vera, tym bardziej, że tutaj zespół projektowy zainspirował się cewką z drutu miedzianego.
Charakterystyczne przednie reflektory LED Volvo w kształcie litery V zapewniają natomiast decydujące, ale przyjemne światło. Z tyłu czerwone światła z podobnymi paskami kontrastują z mniejszymi szarymi i czarnymi detalami w pobliżu. Po bokach zaś długa, prosta, podświetlona biała linia z logo Volvo symbolizuje baterię i połączenia bezprzewodowe. Ogólnie oświetlenie tworzy spójną i jednorodną całość, pasującą do siebie i zawierającą detale, spośród których każdy szczegół ma swój własny, niepowtarzalny cel.

Na koniec siodło. Tu pojawia się czarna sekcja biegnąca prosto nad Verą, łącząca technologię automatyzacji z gramofonem - lub "siodłem", jak to jest również znane. Powierzchnia gramofonu otrzymała matowe wykończenie i solidny wygląd, pokazujący zarówno wysoką pojemność, jak i odporność na duże zużycie.

Przy tym kolory zostały dobrane tak, aby wyglądały na nowoczesne, miejskie, przyjazne i techniczne. Czysty i prosty srebrny korpus sprawia, że Vera wydaje się lżejsza. Czarne powierzchnie z kombinacjami matowych i błyszczących wykończeń obejmują obszary techniczne. Subtelny śliwkowy odcień daje „mózgowi” pojazdu poczucie wyrafinowania, a jednocześnie sprawia, że auto staje się bardziej zauważalne z dużej odległości. Oprócz tego, aby podkreślić technologię automatyzacji, wybrano nowoczesny i ciepły kolor pomarańczowy, aby wyróżniał się spośród innych ciężarówek marki Volvo.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA