REKLAMA

W Koprzywnicy pokazano specjalny samochód, który wyrusza na tatrzańską wyprawę dookoła świata 2 – Tatra kolem světa 2

W środę 30 października w Tatrzańskim Muzeum Techniki w Koprzywnicy oraz na fabrycznym torze testowym zakładów Tatra pokazano specjalny samochód Tatra TERRN°1 przygotowany na nadchodzącą światową ekspedycję Tatra 2 (TKS2). Prezentację całego projektu odbyła się dla zaproszonych gości oraz przedstawicieli mediów.

Od kilku miesięcy trwają przygotowania do wyprawy Tatra World 2, która chce nawiązać do znanej trasy Tatra World Tour z przełomu lat 80. i 90. XX wieku. Wygląd samochodu na nadchodzącą wyprawę został zaprezentowany podczas inauguracyjnego spektaklu 30 października w Koprzywnicy w Muzeum Techniki Tatry oraz na torze testowym TATRY TRUCKS. Firma wspiera bowiem tę wyprawę w zakresie marketingu i mediów. Podczas prezentacji dziennikarze oraz goście mogli zobaczyć dwa samochody: historyczny TATRA T 815 GTC, który 30 lat temu podróżował po całym świecie i teraz cieszy się zasłużonym odpoczynkiem w Muzeum Tatry, oraz ekspedycyjny TATRA TERRN°1, który wystartuje za kilka miesięcy.

Pomysł drugiej wyprawy Tatrą dookoła świata – Tatra kolem světa 2 - w ubiegłym roku narodził się w głowach dwóch ludzi – są nimi Marek Havlíček i Petr Holeček z CzechOverland, Andrej Čírtek, rzecznik prasowy TATRA TRUCKS, powiedział „Pierwsza tatrzańska wyprawa po całym świecie stanowi część historii naszej firmy i marki TATRA. Tradycja historyczna jest jednym z filarów marki TATRA, dlatego doceniamy wysiłki obu podróżników, aby podążać za dziedzictwem pierwszej wyprawy. Ponadto wymyślili konkretny projekt i plan jego realizacji, w związku z czym nasza firma zdecydowała się je wesprzeć”.

REKLAMA

W latach 2020-2022 twórcy przedsięwzięcia Tatra Around the World 2 planują pokonać około 270 000 kilometrów i stopniowo odwiedzić prawie 70 krajów. Trasa wyprawy zaliczy się do wyjątkowych, gdyż nikt wcześniej nie zrealizował jej w tej formie. Jednocześnie będzie miała punkty wspólne – będzie się krzyżowała z trasą pierwszej wyprawy. Ta druga ekspedycja rozpocznie się 22 lutego 2020 roku na Rynku Starego Miasta w Pradze i poprowadzi z powrotem do Czech poprzez tereny w Azji Środkowej i Wschodniej, Ameryce Południowej, Środkowej i Północnej oraz na całym kontynencie afrykańskim.

Zbudowane teraz auto ekspedycyjne zostało zaprojektowane i oparte na specjalnym wydaniu wojskowym w celu dostosowania do eksploatacji w ekstremalnych warunkach klimatycznych i terenowych, w tym w wymagających warunkach pustynnych. Co ciekawe, organizatorzy wyprawy kupili je od Dalibora Petra, syna kierowcy z pierwszej wyprawy. Niemniej, w porównaniu do trzyosiowego typy sprzed lat – TATRA T 815 GTC, obecna wyprawa wykorzysta nie 3-osiowe podwozie w układzie napędowym 6x6, a specjalne 2-osiowe w układzie napędowym 4x4. Wynika to głównie z przyczyn ekonomicznych - organizatorzy TKS2 w większości sami finansują projekt. W takich realiach podwozie dwuosiowe okazuje się bardziej korzystne nie tylko pod względem niższych kosztów operacyjnych, ale także różnych opłat drogowych i transportowych.

Wyprawa wykorzysta teraz model wyposażony w chłodzony powietrzem 8-cylindrowy, widlasty własny silnik Tatry, będący w stanie rozpędzić ważący 16 ton pojazd do prędkości 125 km/h. Przy tym masa własna oryginalnej aluminiowej zabudowy mieszkalnej wynosi tylko 1380 kg. Petr Holeček dodaje „Przeprojektowaliśmy silnik, zmniejszając emisję o 37 procent i jednocześnie zwiększając moc o 12 procent, dzięki częściowej konwersji na wodór. Dlatego stworzyliśmy pierwszą hybrydową Tatrę, która podczas podróży będzie miała znacznie niższy ślad węglowy”.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA