REKLAMA

W pełni elektryczne naczepy chłodnicze New Cool Cz.2

New Cool to naczepa chłodnia, pobierająca energię ze specjalnej osi i przez zewnętrzny kabel. Gdy naczepa chłodnia hamuje, specjalna oś Valx wytwarza energię. Im bardziej ta naczepa więc spowalnia, tym więcej energii generuje. Energia jest przechowywana w pakiecie baterii. Do realizacji chłodzenia agregat chłodniczy Carrier Vector 1550 E niezbędną energię pobiera z tego pakietu.

Krone Bartosz Wojtowski

Technologia New Cool może być wprowadzona do naczepy chłodni każdej marki, a sama zabudowa chłodnicza może być dostarczona w dowolnej specyfikacji docelowej, jaką sobie tylko zażyczy klient. W latach 2014-2017 na drogach w Holandii odbyła się faza testowa z 22 naczepami. W 2018 roku na rynku pojawiło się 25 chłodni New Cool, a od drugiego kwartału 2019 roku podmiot pozostawał gotowy do uruchomienia produkcji seryjnej.

REKLAMA

Za główne zalety tego rozwiązania uważa się:

  • chłodzenie za pomocą bardzo cichego, w pełni elektrycznego układu chłodzenia. Poziom hałasu kształtuje się znacznie poniżej standardu PIEK;
  • brak zużycia oleju napędowego, a zatem brak emisji CO2 i cząstek stałych;
  • codzienne oszczędności na poziomie 30 litrów oleju napędowego!;
  • brak silnika wysokoprężnego, a tym samym mniejsze wymagania konserwacyjne;
  • brak zbiornika oleju napędowego, co eliminuje możliwość kradzieży tego paliwa;
  • chłodzenie niezależne od ciągnika. Zapewnienie chłodzenie nawet bez połączenia z ciągnikiem;
  • mniejszy nacisk na tylną oś ciągnika, ponieważ brak silnika wysokoprężnego powoduje, że nie naciska on na siodło i tym samym na ciągnik.

Co także ważne, w normalnej eksploatacji New Cool okazuje się nie droższa, niż normalna naczepa, a długość jej życia powinna wynieść przeciętnie od 10 do 15 lat.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA