REKLAMA

Według Ynet Izraelskie Siły Obronne (IDF) ujawniły plany nabycia nowych wielozadaniowych pojazdów pancernych Panter.

Według doniesień mediów IDF planuje bowiem zakup prawie 100 nowych pojazdów opancerzonych, które zastąpią starzejącą się flotę Zeeva i Safarona.

Producent
Fot. Producent

Pojazdy te łączy w sobie prędkość i zwrotność ciężarówki komercyjnej oraz opancerzony nośnik personelu – integralnie opancerzone nadwozie. Cechy te uznano za niezbędne w skutecznym prowadzeniu konfrontacji o niskiej intensywności, takich jak zmagania asymetryczne. Podwozie Panter bazuje na kompletnych, taktycznych ciężarówkach FMTV (Family of Medium Tactical Vehicles), pochodzących z amerykańskiego koncernu Oshkosh Defense. Wybrano wariant podwozia 2-osiowy, z wyłącznie pojedynczym ogumieniem oraz integralnie opancerzoną kabiną-kapsułą.

Panther będzie miał jedną konfigurację, z możliwością szybkiego przestawienia się na jedną lub drugą opcję: główne wydanie posłuży do transportu personelu wojskowego, dowodzenia oraz ewakuacji medycznej. W tym ostatnim przypadku otrzyma od 2 do 6 noszy dla rannych. Pojazd może też być skonfigurowany do wykonywania różnych misji wojskowych.

REKLAMA

Kadłub powstał z modułowych płyt pancerza, zapewniających 360-stopniową ochronę przy ostrzale z broni automatycznej kalibru 7,62 mm i maksymalnie maszynowej broni wielkokalibrowej, kalibru 12,7 mm. Przy tym ochronę balistyczną da się jeszcze zwiększyć za pomocą dodatkowego pancerza.

Panter waży około 12 ton i może przewozić załogę liczącą do 14 osób, w razie potrzeby z dodatkowymi 2 rozkładanymi siedziskami/łóżkami.

Zgodnie z aktualnymi informacjami, w ramach realizacji kontraktu o wartości 200 milionów dolarów izraelskie Ministerstwo Obrony ogłosiło na swojej oficjalnej stronie internetowej przejęcie od amerykańskiej firmy Oshkosh Defense 200 ciężarówek FMTV.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA