REKLAMA

Wizjonerskie Pegaso Solo 500 sprzed 30 lat Cz. 5

Niezaprzeczalnie Solo 500 zaistniało jako technologiczna wizytówka Pegaso i zdecydowanie przynajmniej o te kilka kroków postępu zbliżyło ENASA do konkurencji. Znaleźli się także pierwsi chętni do nabycia tego niezaprzeczalnie przełomowego i innowacyjnego środka transportu na dalekich dystansach.

Producent
Fot. Producent

Pojawiło się mianowicie zlecenie wyprodukowania małej serii, liczącej 10 sztuk i przeznaczonej dla lojalnych, stałych klientów marki – co więcej realizacja tego zlecenia znajdował się już w toku. Zgodnie z dostępnymi informacjami, prototypy te miały być najpierw dobrze zamaskowane, a następnie przewiezione do klientów firmy, aby je móc spokojnie przetestować w rzeczywistych warunkach. Niestety w 1991 roku IVECO/FIAT przejął kontrolę ENASA i jedną z pierwszych jego decyzji okazało się sparaliżowanie wszelkich własnych projektów – tzw. projektów otwartych, do tej pory realizowanych przez Hiszpanów samodzielnie. Gdyby więc IVECO nie weszła na scenę, zamówienie na produkcję tych dziesięciu jednostek Solo, potem odpowiednio zamaskowanych, doszłoby do skutku. Tym bardziej, że ci wyselekcjonowani nabywcy pracowali przy przygotowaniu oraz częściowo sfinalizowali rozwój tej konstrukcji przed przyszłą produkcją seryjną.

REKLAMA

Już po przejęciu przez włoskiego potentata Solo 500 prezentowano na różnych imprezach i wystawach, a nawet następnie służył m.in. jako ciężarówka pokazowa, ostatecznie stając się "Pace Truck" podczas wyścigów ciężarówek na torze Jarama. Szkoda zatem wielka, że przejęcie ENASA przez IVECO spowodowało, że projekt ten przestał istnieć, mimo iż Pegaso Solo 500 mógł okazać się jedną z najlepszych i przełomowych ciężarówek w historii nawet nie samej firmy, ale wręcz całego sektora. Z tej legendy i legendy Pegaso dziś jednak już prawie nic nie zostało, poza zakładami w Madrycie włączonymi w ogólnoświatową sieć wytwórczą potentata oraz egzemplarzami pojazdów zachowanymi w muzeach. Wśród tych ocalonych znajduje się na szczęście Solo 500, eksponowany m.in. przez Fundación Jorge Jove w ExpoCoruña

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA