REKLAMA

Wysoce manewrowe terenowe pożarnicze Tatry

W zdemilitaryzowanych egzemplarzach pochodzących z typowo wojskowej serii T815-7 Tatra proponuje bardzo ciekawą funkcję. Jest nią opcja skrętu kół osi ostatniej – tylnej przeciwbieżnie w stosunku do przednich kół kierowanych.

Producent

Opcja ta występuje w wykonaniach z pojedynczym ogumieniem na osi ostatniej i może być zamówiona we wszystkich dostępnych wersjach aut, czyli 2-, 3- i 4-osiowych. Jej zadanie polega na wyraźnej redukcji promienia skrętu i generalnie poprawie manewrowości, co zdecydowanie ułatwia operowanie samochodem w wąskich uliczkach czy na krętych leśnych albo polnych duktach, wymijanie przeszkód bądź zwracanie na ograniczonej powierzchni. Co także istotne, nie wpływa ona negatywnie na dopuszczalną masę całkowitą, która przy wyłącznie pojedynczym ogumieniu i tak kształtuje się na poziomie niższym niż w sytuacji założenia z tyłu ogumienia bliźniaczego.

REKLAMA

Odmiany pożarnicze z linii T815-7 zaopatrzone w funkcję skrętu kół osi tylnej z punktu widzenia straży cechują się więc trzema istotnymi zaletami:

  • zredukowaną wysokością dzięki kabinie seryjnie wysuniętej do przodu i obniżonej – chociaż dla straży w kompletacji z dachem podwyższonym, co ułatwia poruszanie się przykładowo w lesie, nie narażając tak bardzo pojazdu na uderzenia ze strony niżej rosnących gałęzi;
  • bardzo wysoką dzielnością terenową – mobilnością taktyczną, wynikającą z samej koncepcji budowy podwozia z centralną rurą nośną i półosiami wahliwymi w niezależnym zawieszeniu, dodatkowo wzmocnioną przez fakt założenia wyłącznie pojedynczych opon z bieżnikiem terenowym;
  • doskonałą zwrotnością, odczuwalnie podnoszącą komfort i bezpieczeństwo jazdy, gdy istnieje konieczność częstego skręcania czy kluczenia.

Na tak dobranych podwoziach specjalistyczne nadwozia ratowniczo-gaśnicze proponują zarówno czeska firma THT Policka, jak i liczne przedsiębiorstwa z zagranicy. Zabudowy te zazwyczaj wyróżnia pojemność zbiornika na wodę rzędu 8000-9000-9500 litrów i zbiornika na środki pianotwórcze w przedziale od 500 do 1000 litrów. Warto tu jeszcze podkreślić, że istnieje też sposobność zamówienia fabrycznej kabiny wydłużonej, załogowej, czterodrzwiowej, 6-osobowej. Tatra od trzech lat oferuje ją na rynku zbrojeniowym, ale bez problemu może również na cywilnym.

Takie wysoce manewrowe zdemilitaryzowane terenowe Tatry z linii T815-7 w pierwszym rzędzie interesują straże działające na terenach górzystych i górskich, leśnych i wiejskich – rolniczych – z licznymi polami uprawnymi. Poza Europą sprawdzają się ponadto w zwalczaniu pożarów buszu.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA