REKLAMA

Zmodernizowane na Białorusi wyrzutnie rakietowe MLRS „Huragan M”

Zakłady OJSC „VOLATAVTO” zmodernizowały pojazdy bojowe i transportowe systemu rakietowego wielokrotnego startu (MLRS) „Hurricane-M”.

Producent

Nowe produkty o zasięgu ostrzału do 36 km, które pomyślnie przeszły testy strzelania w 2019 roku, są wyposażone w nowoczesne narzędzia do nawigacji, komunikacji i automatyzacji pochodzące z białoruskich zakładów oraz także białoruski nośnik. Tym nośnikiem są 3-osiowe podwozia MAZ-631705 w układzie napędowym 6x6, z wyłącznie pojedynczym ogumieniem i dwoma rodzaju kabin. Samochody z wyrzutnią – oznaczone jako 9P140MB – otrzymują kabinę załogową, 4-drzwiową, z osłonami stalowymi na wszystkie szyby, z kolei samochody transportowe – logistyczne – noszące symbol 9T452MB – standardowo dostają kabinę długą. Do tego w samochodach z wyrzutnią dochodzi układ rozkładanych podpór stabilizujących z przodu i z tyłu.

REKLAMA

Według ekspertów wymiana podwozia jest uzasadniona względami oszczędności i łatwością obsługi: w służącym dotychczas w roli nośnika systemu aucie ZiL-135LM zainstalowane są dwa nieefektywne silniki benzynowe o mocy maksymalnej 180 KM każdy. Tymczasem MAZ-a 631705-364R5 napędza silnik wysokoprężny o mocy 330 koni mechanicznych, na jednym tankowaniu umożliwiający pokonanie do 1350 km. Jednak zasięg BM z wyrzutnią Uragan MLRS nie przekracza 570 km. Zmieniły się także właściwości jezdne Uragan-M MLRS: pojazd bojowy oparty na MAZ jest w stanie poruszać się po autostradzie z prędkością do 85 km/h i może pokonać bród o głębokości do 1,5 m, a jego poprzednik oparty na ZiL – mógł rozpędzać się tylko do 65 km/h i pokonywał przeszkody wodne o głębokości do 1,3 m. Zatem głębokość brodzenia i ogólnie mobilność taktyczna zmodernizowanej wersji pozostaje na znacznie wyższym poziomie niż w przypadku odmiany standardowej.

Poza tym czas przygotowania ulepszonego wariantu z pozycji transportowej do pozycji bojowej wynosi 3 minuty, a ładowanie - 15 minut. Obliczenie zmiany pozycji strzelania po salwie będzie zabierać tylko 1,5 minuty (z wyłączeniem czasu na ruch). Wszystko to wskazuje na wysoką mobilność zaawansowanego MLRS. Co więcej, w początkowej pozycji nieprzygotowanej czas przygotowania do ataku rakietowego wynosi 8–10 minut, czyli prawie 2 razy mniej niż w przypadku standardowej maszyny.

Pojazdy bojowe 9P140MB i transportowe 9T452MB systemu Uragan M MLRS zostały po raz pierwszy zaprezentowane na 9. Międzynarodowej Wystawie Broni i Sprzętu Wojskowego MILEX-2019.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA